02.12.20

Чому сіпається око? 10 причин


Очний тик – ситуація, хоч і неприємна, але дуже поширена. Може з’явитися в будь-якому віці та не представляє ніякої небезпеки. Але залишати без уваги подібне явище не варто. Навіть незначне посмикування ока – привід задуматися про свій спосіб життя, пише Поштівка.

Якщо заглиблюватися у вивчення питання, то стає моторошно, що адже сіпається око може свідчити про наявність хвороби Паркінсона, синдром Туретта, глаукоми та навіть розсіяного склерозу. Але, не потрібно відразу думати про гірший варіант, найчастіше це всього лише ознака збою в роботі нервової системи або імпульс, який посилає головний мозок.

Ми розповімо простою та зрозумілою мовою про те, чому сіпається око і, повірте, вас зможемо заспокоїти.

Чому смикається око

Сама поширена причина – нервове перенапруження. Дійсно, можливо, напередодні, весь тиждень або навіть весь місяць ви нервували і переживали через роботу, дітей або побутових ситуацій у повсякденному житті. Перше, що потрібно зробити – заспокоїтися. Перебуваючи в стані стресу, в організмі підвищується рівень адреналіну і кортизолу. Очні м’язи чутливі до цих гормонів, тому і виникають спазми.

Перевтома

Ще один супутник нервового тику. Коли ви погано спите, чи не доїдаєте, ще й перебуваєте в стані стресу, нервова система виявляється на межі зриву та працює на знос. Мінімальний дискомфорт, який може статися в цьому положенні – смикання ока. Позбутися неприємного відчуття можна після того, коли ви свій розпорядок дня приведете в норму. Якщо ви помітили, що око часто смикається, відмовтеся від довгого сидіння за комп’ютером і присвятіть пару днів свого здоров’я: добре виспіться і прогуляйтеся.

Вживання кави

Включаючи у свій раціон багато кави та шоколаду, ви підвищуєте можливість виникнення ока, яке смикається. Компоненти, що знаходяться у цих продуктах, сприяють гіперактивності нервів і м’язів, що і приводить у дію повіка. Якщо ви помітили, що така ситуація трапляється кожного разу після вживання напою, або солодкого, спробуйте відмовитися від цих продуктів. Якщо через час все нормалізувалося, то, швидше за все, причина була саме в неправильному харчуванні.

Алергія або інфекція

За нервовим тиком можуть ховатися інфекції. Це показник таких захворювань, як кон’юнктивіт або блефарит. Спазм, що виникає через наявність інфекції, вірна ознака появи алергії. У цьому випадку з’являється почервоніння та свербіж.

Також через приймання деяких ліків можуть пересихати очі. Використання спеціалізованих засобів, наприклад, таких як «штучна сльоза», допоможуть полегшити ситуацію та позбутися від повіка, яке смикається.

Це одні з найпоширеніших причин, наслідком яких можуть стати проблеми з нервовою системою. Всі перераховані проблеми можна усунути самостійно без звернення до лікаря.

Існують і інші причини, за якими виникає нервовий тик. Найчастіше вони виходять з навколишнього середовища.

  1. Довге перебування за комп’ютером.
  2. Читання при недостатньому освітленні.
  3. Сильний вітер на вулиці, висока сонячна активність.
  4. Перебування в приміщенні з яскравим освітленням.
  5. Приймання лікарських препаратів. Часто причиною повіка, яке смикається стає використання крапель для носа або очей і приймання антигістамінних препаратів.

Також лікарі вказує на інтоксикацію організму алкоголем, надмірне куріння, дефіцит вітамінів і зниження імунітету. Якщо симптоми швидко проходять, у цьому немає нічого страшного, але якщо ситуація погіршується й око продовжує смикатися частіше та довше, це привід звернутися до фахівця.

Що робити, якщо смикається око

Лікарські препарати в цьому не допоможуть, але можна подіяти місцево, і полегшити симптоми, якщо доставляють вони дискомфорт:

  1. Знизьте навантаження на очі, відпочиньте та добре виспіться.
  2. Знизьте рівень стресу. Якщо тик трапився на роботі, спробуйте вийти та прогулятися на свіжому повітрі. Зробіть пару глибоких вдихів.
  3. Працюючи довго за комп’ютером, давайте очам відпочивати і не потрібно сидіти перед сном у телефоні.
  4. Не вживайте більше ніж 3 чашки кави на добу та не зловживайте шоколадом.
  5. Якщо очі чутливі до сонячного світла та вітру, надягайте завжди сонцезахисні окуляри перед виходом на вулицю.
  6. Перевірте свій раціон, можливо, вам не вистачає вітамінів і мінералів.
  7. Якщо ви приймаєте ліки, ознайомтеся з переліком побічних ефектів і проконсультуйтеся з лікарем.
  8. Скоротіть вживання алкоголю і відмовтеся від куріння поки ситуація не нормалізується.

Дедлайни, стреси на роботі, проблеми в особистому житті трапляються у багатьох. Поява повіка, яке смикається не привід панікувати, але якщо ситуація ускладнюється, краще задуматися про відвідини лікаря.

Коли все ж слід звернутися до лікаря

  1. Тік триває протягом двох-трьох тижнів.
  2. Під час нападів важко відкривати очі.
  3. Сіпання зачіпає м’язи обличчя та інших областей.
  4. Око й область навколо нього стала опухла, свербить і почервоніла.

Подібні симптоми вказують на наявність неврологічних захворювань, які краще лікувати на початковій стадії та не затягувати. Якщо ситуація стосується проблем з нервовою системою, то лікарі можуть призначати медикаментозну терапію й антидепресанти. У деяких випадках ін’єкції ботоксу та засоби, спрямовані проти судомних явищ.

Не забувайте, що всі проблеми в організмі починаються з нервової системи. Не потрібно перенапружуватися, висипайтеся та стежте за своїм харчуванням. Виділяйте час на себе, гуляйте на природі, займаєтеся спортом і приведіть у порядок свій раціон.