мапа Донецького губернії 1923 року (з центром у Бахмуті) |
До складу СРСР Україна увійшла з Шахтами та Таганрогом.
Належної процедури зміни кордону (тоді це була прерогатива Всеукраїнського з'їду рад) при передачі цих територій до складу РСФРР не було дотримано.
1920-ті роки: хто кому «дарував» Донбас?
"З того часу і до сьогодні зовнішні межі Українського Донбасу фактично не зазнали змін. За переписом 1926 року у складі УСРР не лишилося жодної округи, де б українці не становили більшості населення. Повною мірою це стосується і Українського Донбасу. Отже, в 1920-х саме в України було забрано та передано Росії частину Донбасу, тобто історичні реалії спростовують російські міфологеми. Однак в час постправди, на превеликий жаль, далеко не завжди прислухаються до заснованих на фактах аргументів".
Читайте також: Голодомор 1932-1933: как Кубань сделали "русской"
Кремль не виконав свої обіцянки врахувати етнічний критерій при уточненні кордонів на користь України. Зокрема йдеться про непередачу заселених переважно українцями теренів північної Слобожанщини до УСРР. Історики наводять рішення від 16 жовтня 1925 року, у якому фіксувалася зміна кордону.
Фрагмент виданої в 1924 р.в Ростові на Дону фізичної та адміністративної мапи Південного сходу РСФРР (кордони позначені) |
У тому ж рішенні була формально зафіксована й передача східного Донбасу (де етнічні українці не становили більшості) та Таганрожчини (де українці становили більшість) від УСРР до РСФРР. Для детальнішого ознайомлення пропонуємо переглянути добре ілюстрований довідковий текст на цю тему:
"Що таке Український Донбас і як змінювалися його межі в 1917–1925 рр.?"
Він тут: https://www.academia.edu/108204011/
Мапа Донецького кам'яновугільного басейну 1924 р. |
Нагадаємо, сам по собі термін "Донбас" - більшовицький винахід. Принаймні, саме за влади більшовиків він став широко використовуватися, а перший із відомих історикам вжитків цього слова пролунав з вуст Георгія П'ятакова у червні 1917. Водночас адміністративно-територіальної одиниці з такою назвою ніколи не існувало.
Детальніше та з науковим апаратом про зміни кордону між УСРР та РСФРР - у відповідному розділі книги "Україна й українці в постімперську добу (1917–1939) / НАН України, Ін-т історії України. – Київ: Академперіодика, 2021"
Книга тут https://www.academia.edu/75927364/
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переяславська рада як перша спроба Москви нав’язати «русский мир»