20.08.24

Церковнослов'янська мова - це міф, ніколи в історії не існувало такої мови

Церковнослов'янська мова - це міф, ніколи в історії не існувало такої мови. Кирилл і Мефодій переклали Біблію з грецької на свою рідну болгарську мову. Цей переклад Біблії не робився ні для кого більше, крім болгар. Те, що росіяни називають "церковнослов'янською" насправді є староболгарською. Введіть в Google Translate "аз есмь" і він відразу і безальтернативно визначить цю мову як болгарську. 

Зрозуміло, що на території Київської Русі розмовляли не болгарською мовою, а своєю місцевою. Мешканці Русі називали себе русинами (а не вигаданими “русічами”) і була у них своя русинська мова. Зненацька, все ще існують і русини, і русинська мова. Люди, що так себе називають, продовжують жити на території Західної України, на Балканах, в Словаччині, Польщі, Румунії, Угорщині, по всій східній Європі. І мова, якою вони спілкуються, мало відрізняється від тієї, якою написаний цей текст. Власне українцеві не потрібен ніякий словник, щоб зрозуміти сучасну русинську мову, бо це та сама українська мова, але з меншою кількістю запозичених російських і польських слів. Як вона звучить ви легко можете почути якщо пошукаєте в Ютюбі “Карпаторусинська фонетика”. Це таки наша мова! Ми й українцями почали себе називати відносно недавно, в 19-му столітті. Навіть на початку 20-го століття етнографічні карти Російської Імперії називали нас "малоросами або русинами" (див. малюнок). Історична назва нашої національності - русини, а нашої мови - русинська. І, вуаля, нею розмовляли в Київській Русі! Ну, бо вона так і називається - русинська.

14.08.24

Київ, напівзруйнований Хрещатик, початок 1950-х років

Київ, Хрещатик, початок 1950-х років
Початок 1950-х. Дуже "київське фото".
На передньому плані ряд шикарних авто, які використовуються під таксі (бо тоді біля Бессарабського ринку була стоянка таксі). Далі, ліворуч, бачимо красивий фонтанчик і лавочки - з часом фонтан перенесуть до Пасажу, він стане легендою передачі "Караоке на Майдані". Ще далі видно зруйнований більшовиками порожній Хрещатик, там скоро спорудять нові будинки. Так само видно будинок без даху ліворуч. А за ЦУМ-ом видно пустир, зараз на тому місці величіє будівля Київради.

Кількість транспорту на головній вулиці теж приємно радує. В цілому відчувається що місто тільки-тільки оживає після страшної трагедії влаштованої більшовиками наприкінці серпня 1941 року...

08.08.24

У Румунії будують найбільшу авіабазу НАТО, яка вдвічі перевершить “Рамштайн”

У Румунії аеродром радянських часів перебудовують на найбільшу військову базу НАТО.

Як пише The Times, інженерно-будівельні роботи на авіабазі Михайла Когальнічану (МК) вже тривають. Землекопи риють землю та цементозмішувачі заливають фундамент.

Росія нервує

Росія засудила розширення авіабази, розташованої лише за 95 км від кордону з Україною, як приклад агресії НАТО.

“Чим ближче він до кордонів Росії, тим більша ймовірність того, що вона буде однією з перших цілей для ударів у відповідь”, – попереджав Андрій Клімов, російський сенатор і віце-президент комітету у закордонних справах, на початку цього року.

Проте бажання Румунії зміцнити свою оборону можна зрозуміти як відповідь на ворожість Росії. Російські безпілотники та ракети, націлені на українські порти на Дунаї, часто залітали на її територію. Лише минулого тижня на території Румунії було знайдено уламки трьох Shahed 136, що змусило НАТО посилити патрулювання винищувачів уздовж кордону.

Запізніле прибуття F-16 допоможе Україні стримувати атаки безпілотників і ракет на її критичну інфраструктуру та відкидати російські літаки, які скидають плануючі бомби на українські міста.

“Ми часто чули слово “неможливо”. Тепер це реальність. Реальність у нашому небі. F-16 в Україні. Ми це зробили”, прокоментував президент Володимир Зеленський.

Речник Кремля Дмитро Пєсков висміяв прогнози, що F-16 зупинять повзуче просування Росії на передовій на сході, сказавши, що вони не є “чарівною пігулкою”.

По той бік кордону в Румунії, де жителі міста Тулча на Дунаї, звикли до нічних дуелей між російськими безпілотниками та українською ППО, триває будівництво другої злітно-посадкової смуги на авіабазі МК.

Бен Ходжес, американський генерал у відставці та один із прихильників проєкту, зізнався, що було хвилювання, коли вперше заговорили про створення бази менш ніж за 400 км від Криму. Тепер, каже він, цей проактивний підхід здається виправданим.

04.08.24

Чого хочуть українці?

Якщо приглянутися (бодай на фейсбуку), чого українці бажають одні одним на уродини чи за інших оказій, побачимо найчастіше побажання не «миру», а «перемоги». Для українців ці два слова майже тотожні, їх справді важко уявити одне без другого: без перемоги мир – це капітуляція; Росія не залишила нам вибору, відверто проголосивши за мету війни знищення української нації та держави.

На перший погляд, це суто риторичне запитання. Бо й справді, чого, як не миру, можуть хотіти люди на третьому році повномасштабної війни, що вже спричинила десятки тисяч загиблих, сотні тисяч поранених, мільйони біженців і тотальне руйнування цивільної, зокрема енергетичної, інфраструктури? Однак якщо приглянутися (бодай на фейсбуку), чого українці бажають одні одним на уродини чи за інших оказій, побачимо найчастіше побажання не «миру», а «перемоги».

Для українців ці два слова майже тотожні, їх справді важко уявити одне без другого: без перемоги мир – це капітуляція; Росія не залишила нам вибору, відверто проголосивши за мету війни знищення української нації та держави. Певний час цю мету маскували облудною риторикою про «денацифікацію і демілітаризацію» України, «загрозу розширення НАТО», «захист російськомовних співвітчизників» та іншими нісенітницями, на які повелося чимало іноземців, а декотрі ведуться й досі. Українці, на щастя, ніколи не мали ілюзій щодо цієї мети, а тим більше не мають тепер, після всього, що росіяни накоїли на окупованих територіях і коять далі по всій Україні, застосовуючи ракети, бомби та снаряди і неприховано заперечуючи саме право українців та України на існування.

03.08.24

Смішні українські анекдоти. Добірка 5.

Молода жінка гуляє з немовлям в колясці.  До неї підходить її знайома:
— Ой який гарненький! Як дві краплі води схожий на твого чоловіка!
Жінка задумливо:
— Ти так вважаєш? Власне, це дитина нашої сусідки з третього поверху!

Приходить шахтар додому після зміни, роздягається, знімає штани... Його дружина здивовано каже:
— Микола, та в тебе ліва нога вся чорна!
— Тьху, це ж я в тісноті в душі ногу Василя помив!

01.08.24

Фічі, скіли, бекграунди, лайфхаки... — що означають ці англізми і чим їх замінити?

«Фічі, скіли, бекграунди, лайфхаки... Доборолась Україна до самого краю...», — пишуть в соцмережах українці.

Що означають ці англізми і чи можна замінити кожен одним українським словом?

● Фіча — особливість. Одним словом замінюється.
● Скіл — навичка. Одним словом замінюється.
Софт скілс — «мʼякі» навички, тобто соціально-комунікативні. Два слова і там, і там.
Хард скілс — компетентність. Замінюється одним словом.
● Бекграунд — досвід. Також можна нажиток. Замінюється одним словом.
● Лайфхак — хитрість. Замінюється одним словом.