29.12.24

Тарас Шевченко: "Гине слава, батьківщина, немає де дітись..."

Тарас Шевченко. "Тарасова ніч"


Тарас Шевченко: "Гине слава, батьківщина, Немає де дітись..."

Гине слава, батьківщина,
Немає де дітись.
Виростають нехрещені
Козацькії діти,
Кохаються невінчані,
Без попа ховають,
Запродана жидам віра,
В церкву не пускають!

Тарас Шевченко. "Тарасова ніч"

27.12.24

Старовинні назви урочищ, містин та місцевостей Києва мають значення

Оболонь — коріння слова «оболонь», очевидно, йде в ті часи, коли люди континенту говорили на одній прамові. Оболонь - італійська Болонья має походження від одного слова, яке означає, що "на літо луки розливаються з безліччю озер".

Поділ — стародавні слов’яни називали місцевість під горою, або "по низу", "по долу".

Печерськ — має відношення до печер. 

Жуляни — згадується з XI століття як місцевість із річкою Желянь (д.-рус. Желѧнь; Желаня, Жилян, Жалина).  Існує декілька версій походження назви: від язичницького капища давньослов'янської богині скорботи Желі (Жалі); від струмка як місця спочинку, коли він ставав особливо бажаним («желанньїм») для перехожого; від тюркської версії топоніма «Жол йани» — узбіччя дороги.

Видубичі — саме в цьому місці виплив на берег («Видибай боже») дерев’яний ідол Перуна, який скинув в річку 988 року князь Володимир при Хрещені Русі.

Бабин яр – урочище, один з найбільших київських ярів. Назва відома з XV ст., відколи у 1401 р. його власниця шинкарка (баба) продала цю землю Домініканському монастирю.

Деміївка з’явилася в XIX ст. і пов’язана з купцем Демієм. 

Борщагівка — названа від річки Борщівка, на берегах якої ріс борщець, або щавель, звідки і походить назва борщу (борщець - інгредієнт).

Сирець - походить від виробництва необпаленої цегли, - сирцю.

Шулявка – йде корінням в Київську Русь. Тільки тоді ця місцевість іменувалася трохи по-іншому – Шелвів борок (так називали невисокий лісок із галявинами) та пізніше складне на вимову слово перетворили в Шулявку. 

24.12.24

Що можна і не можна робити 24 грудня 2024: давні прикмети на Різдвяний Святвечір.



Різдво Христове – одне з церковних свят, переддень якого також вважається святом. Святвечір, Святий Вечір, Свята Вечеря – все це назви світлого та багатого на традиції свята. Точної години народження Христа в Біблії не вказано, одна вважається, що народився Син Божий опівночі.

День народження Ісуса Христа став святом не відразу. Спочатку християни святкували лише Воскресіння Сина Божого (Великдень). 25 грудня 336 року стало першим святом Різдва Христового. Спершу воно було популярне в Римській імперії, а згодом поширилося на інші країни. У Київській Русі перша згадка про Різдво та Святий Вечір датується X століттям.

Різдво – це день очікування важливої та радісної події – народження Ісуса Христа. 24 грудня до самої Святої Вечері віряни дотримуються особливо суворого посту. Святвечір розділяє собою сорокаденний різдвяний або пилипівський піст та період різдвяних свят, що триває 12 днів.

Наші пращури 24 грудня готувалися до Різдва і накривали стіл з 12 пісних страв. Сьогоднішній день має безліч дуже давніх традицій. Розповідаємо, яке сьогодні свято відзначають українці, чого не можна і що обов'язково потрібно зробити.

23.12.24

30 проникливих цитат Боба Марлі

Bob Marley

Боб Марлі (Bob Marley; 6 лютого 1945 - 11 травня 1981) - культовий ямайський музикант, гітарист, вокаліст і композитор. Досі є найвідомішим виконавцем у стилі реггі. Саме завдяки його міжнародному успіху реггі набув широкої популярності за межами Ямайки.

Більшість нагород Боб Марлі отримав посмертно, хоча співак був популярний у всьому світі і за життя. А на Ямайці його взагалі вважали і продовжують вважати пророком! У 1994 році він був внесений в американський Зал слави рок-н-ролу, в 2001 році – на його честь була відкрита зірка на Алеї слави в Голлівуді. У тому ж році Боба Марлі нагородили «Греммі». У 1999 році журнал «Time» назвав його «Exodus» альбомом століття. Незабаром BBC заявив, що «One Love» – пісня тисячоліття. Той же телеканал за результатами опитування включив Боба Марлі в список ліриків всіх часів. А журнал Rolling Stone в 2004 році віддав Марлі 11-е місце в рейтингу 100 артистів всіх часів.

Душу руйнує метушня.

Люби життя, яким живеш, живи життям, яке любиш.

Ти виграєш забіг у той день, коли перестаєш бігати наввипередки.

Гроші не можуть купити життя.

Не суди. Хіба тільки себе самого.

У кожному з нас є Бог, тому ми не самотні.

21.12.24

У чому головна причина Волинської трагедії 1943 року?

"У ЧОМУ ГОЛОВНА ПРИЧИНА ВОЛИНСЬКОЇ ТРАГЕДІЇ 1943 РОКУ?", - експертний висновок доктора історичних наук Тарас Чухліба.

osadnicy wojskowi
Марш польських військових колоністів (osadnicy wojskowi) вулицями Рівного, 1930-і рр.

Історики завжди думають історично. А історичний підхід передбачає вивчення причин того чи іншого явища, бо нічого нізвідки не виникає.

От чому у 1943 році українці Волині підняли велике постання проти поляків?
А тому, що Варшавський сейм 17 грудня 1920 року одноголосно ухвалив "Акт про надання землі воякам Війська Польського". 

Цей Акт передбачав безоплатне (!!!) надання земель польським військовим на Східних Кресах - Східній Галичині, Поділлі та Волині - особливо тим добровольцям, які служили на фронті, та інвалідам (ст. 2). Інші вояки та інваліди могли купувати землю за плату (ст. 3). Однак площа ділянки, що надавалася одному польському військовослужбовцю, не могла перевищувати 45 (!!!) га (ст. 5). Військові поселенці -osadnicy wojskowi мали сплачувати податок тільки через 5 років після початку користування.

14.12.24

Цитати видатних українців про мову: Мова — то серце народу

Безцінний скарб народу: видатні українці про рідну мову

Українська мова - це зброя

Мова — код нації, у якому сплелося все: історія народу, його світогляд, інтелектуальний, культурний та духовний результат еволюції етносу. Без своєї мови, історії та самобутньої культури немає нації. Це найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління у покоління. 

Мова найкраще виражає історію народу, його світогляд, а також духовний та інтелектуальний розвиток самого етносу. Саме у ній відображено і зафіксовано найглибші витоки свідомості народу та його ментальність, закодовано народну мудрість і споконвічні знання.

Українська мова - це зброя, фактор національної єдності, безпеки і наших перемог

Мова — це генератор і найвища форма патріотизму, Божий дар і ключ до вивчення культури, історії, традицій, творець культури.

Вона репрезентує народ у світі, є ореолом нації й етнічним кордоном.
_______

Ну що б здавалося, слова… Слова та голос — більш нічого. А серце б’ється — ожива, Як їх почує!.. Тарас Шевченко (1814-1861)

Найбільше і найдорожче добро кожного народу — це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає І своє давнє життя і свої сподіванки, розум, досвід, почування. Панас Мирний (1849-1920)

Мова — коштовний скарб народу. Іван Франко (1856-1916)

Мова — це кров, що оббігає тіло нації. Виточи кров — умре нація. Юліан Дзерович (1871-1943)

Бринить-співає наша мова, чарує, тішить і п’янить. Олександр Олесь (1878-1944)

Слово — то мудрості промінь, слово — то думка людська. Олена Пчілка (1849- 1930)

Мова — то серце народу: гине мова — гине народ. Іван Огієнко (1882-1972)

Усі ми любимо нашу співучу та дзвінку українську мову. Та це аж ніяк не означає, що нам є чужими чи далекими мови інших народів. Павло Тичина (1891-1967)

09.12.24

Запечені помідори - смачна і проста страва

помідори

Процес запікання розкриває новий смак помідорів: вони стають солодшими, м'якшими та насиченішими.

Запечені помідори зберігають усі корисні властивості свіжих помідорів, але завдяки процесу теплової обробки стають ще більш корисними в деяких аспектах. Один із головних плюсів запечених помідорів полягає в тому, що під час термічної обробки збільшується доступність лікопіну - потужного антиоксиданту, який має низку корисних властивостей. Лікопін пов'язаний із профілактикою деяких видів раку, особливо раку простати, і допомагає знижувати рівень холестерину, нормалізувати артеріальний тиск, а також захищає шкіру від шкідливого впливу ультрафіолетових променів.

Запечені помідори також підтримують здоров'я травної системи. Вони є гарним джерелом клітковини, що сприяє нормалізації роботи кишківника та поліпшенню перетравлення їжі. Клітковина допомагає поліпшити травлення, нормалізувати випорожнення і підтримувати здоров'я кишкової мікрофлори.

01.12.24

Ситуація на ринку ліків і атака мафії посередників на Тимошенко



Мафія дистриб’юторів-посередників у торгівлі ліками запустила доволі потужну інформаційну атаку на лідерку «Батьківщини» Юлія Тимошенко.

Навіщо це їм? Щоб завадити намірам Тимошенко зламати корупційні схеми та знизити ціни на ліки в аптеках. Бо зараз посередники заробляють мільярди гривень на хворобах українців, й звісно ж не збираються відмовлятися від своїх прибутків, тому й замовили серію проплачених матеріалів проти лідерки партії «Батьківщина». Розуміючи серйозність намірів в парламенті, вони вдаються до відвертої брехні.

Примітно, що інформаційна атака розпочалася саме зараз невипадково. Як відомо, вже наступного вівторка очолювана Юлією Тимошенко тимчасова слідча комісія представить у Верховній Раді пропозиції змін до законодавства. Мета ТСК — зламати корупцію у фармацевтиці та зупинити спекуляції на цінах. Перше засідання вже відбулося.

Одне засідання парламентської комісії Тимошенко викликало паніку серед фармацевтичних посередників. Фармацевтична мафія переконує, що низькі ціни на ліки — міф. Однак, зламавши корупційні схеми, можна забезпечити доступ до медикаментів за справедливими цінами.

Чому тепер елітам більшості країн немає діла до свого народу

The Revolt of the Elites and the Betrayal of Democracy by Christopher Lasch

На початку ХХ століття актуальним був соціально-філософський єсей іспанського філософа Госе Ортеґи-і-Ґассета «Повстання мас», присвячений культурній кризі Європи, що стала наслідком виникнення масового суспільства, яке почало відбирати вплив у аристократії.

На сьогодні такою актуальною є книга американського соціального філософа та історика культури, професора історії Кристофера Леша "Повстання еліт і зрада демократії".

Американський вчений розвиває ідеї свого іспанського попередника, який описав культурно-антропологічні типи «людини еліти» та «людини маси», але констатує, що в нинішніх правлячих структурах домінують представники саме другого типу, яке є найболючішою проблемою американського (та й не тільки) суспільства.

І це проявляється як в об'єктивних моментах (розрив у доходах, способів життя), так і в принципово різному розумінні інтересів і цілей суспільства.

Читайте також