![]() |
Російський диктатор Владімір Путін і спеціальний представник президента США Дональда Трампа Стівом Віткофф, рід час зустрічі яка відбулася в Санкт-Петербурзі 11 квітня 2025 року |
Посада Стіва Віткоффа як спеціального посланця президента США викликає дедалі більше запитань. Як повідомляє Reuters, справа дійшла до того, що республіканці розглядають можливість усунення його з посади, - повідомляє Reuters.
Як Віткофф порушив протоколи безпеки
Порушивши стандартні протоколи безпеки, Віткофф запросив до свого приватного будинку на вечерю посланця Кремля Кирила Дмитрієва, який перебуває під санкціями США через вторгнення Росії. Це сталося ще до запланованої зустрічі в Білому домі.
За словами двох осіб, обізнаних із ситуацією, це викликало тривогу як у Білому домі, так і в Держдепартаменті.
![]() |
Кирил Дмитрієв і Стів Віткофф |
«Американські чиновники уникають приймати російських посадовців – особливо враховуючи потужні розвідувальні можливості РФ – у своїх домівках. Вечерю було перенесено і вона відбулася у Білому домі», – повідомляють журналісти.
Чому республіканці обурені Віткоффом
Віткофф отримав деяку підтримку від скептиків у Республіканській партії щодо України, однак його пропозиції викликали обурення у інших республіканців, які вважають, що «адміністрація Трампа занадто різко розвернулася в бік Москви».
За словами джерела, знайомого з обговореннями, «деякі республіканці на Капітолійському пагорбі були настільки занепокоєні очевидною проросійською позицією Віткоффа в інтерв’ю Карлсону» (яке відбулося наприкінці березня), що кілька осіб звернулися до радника з національної безпеки Майка Волтца та держсекретаря Марко Рубіо з виразом свого невдоволення.
Обговорення звільнення Віткоффа
За словами двох посадовців США та понад десятка інших осіб, обізнаних із внутрішніми обговореннями в адміністрації Трампа (включно з західними дипломатами), деякі американські та європейські чиновники занепокоєні тим, що «поки Віткофф реалізує стратегію Трампа, росіяни використовують його відсутність досвіду у переговорах».
![]() |
Стів Віткофф |
«Віткофф має піти, а на його місце повинен стати Рубіо», — йдеться у листі від 26 березня, написаному республіканським мега-донором Еріком Левіном.
Лист, адресований групі республіканських донорів і переглянутий Reuters, був написаний після інтерв’ю Віткоффа з Карлсоном і його появи на Fox News, де він похвалив Путіна.
Що думають демократи і Європа про Віткоффа
Демократи також незадоволені поточним станом справ.
«Віткофф і Трамп скоїли кардинальний дипломатичний гріх: вони відкрито демонструють своє відчайдушне бажання укласти угоду», — заявив Нед Прайс, колишній речник Держдепартаменту при Джо Байдені.
Читайте також: Путін був вкрай принижений Україною – і Трампу потрібно про це пам’ятати
Серед союзників США зростає відчуття, що «в США немає чіткого плану завершення війни в Україні» на тлі суперечок та відсутності прогресу в мирних переговорах.
Двоє європейських чиновників, які нещодавно контактували з американською адміністрацією, зазначили, що команда переговорників зазнає тиску з метою досягнення результатів якнайшвидше, і вони стурбовані, що США можуть ухвалити рішення, які не лише зашкодять Україні, а й підірвуть безпекову архітектуру самої Європи.
«Чиновники, які говорили на умовах анонімності, зазначили, що після перемовин не відчули впевненості в наявності чітких цілей у американської сторони», — кажуть журналісти.
Двоє високопоставлених західних дипломатів, які підтримують контакти з адміністрацією США, вважають, що Вашингтон не має «чіткого плану» щодо подальших дій, особливо якщо Росія продовжить зволікати з рішеннями щодо припинення вогню.
«Часом ми чуємо суперечливі речі від різних частин адміністрації. Це також підсилює відчуття, що реального плану просто немає», — сказав один із дипломатів на умовах анонімності.
Що сказав Віткофф
Наприкінці березня спеціальний посланець президента США на Близькому Сході Стів Віткофф дав інтерв’ю скандальному ведучому Такеру Карлсону. Віткофф говорив про Україну, включно з питанням припинення вогню, членством у НАТО та «ключовим питанням» війни.
Зокрема, коментуючи так звані «референдуми», проведені окупантами на тимчасово окупованих територіях України, він заявив, що переважна більшість людей висловили бажання бути під російським управлінням.
Згодом Reuters повідомив, що Віткофф сказав Дональду Трампу, що найшвидший шлях до миру в Україні — це передати Росії контроль над чотирма східними областями України.