19.08.20

Яблучний Спас: традиції свята


У серпні відзначають Преображення Господнє, або Яблучний Спас - другий у черзі трьох спасів. Яблучний Спас - неперехідне свято, тому відзначається щороку в один і той же день - 19 серпня. 

У цей день, за біблійними переказами, Ісус явив апостолам свою божественну силу. Він повів їх на гору Фавор і там преобразився: його обличчя засяяло, а одяг став білим, як світло. 

На Яблучний Спас заведено пригощати всіх яблуками та їсти їх самим. Цей фрукт символізує родючість і благополуччя в родині.

Традиції свята 

Вранці у цей день, 19 серпня, йдуть у церкву й освячують яблука та інші фрукти нового врожаю. Цими плодами заведено пригощати жебраків, рідних і близьких людей. При цьому нарвати плоди, які потім освятять у церкві, зазвичай просили дітей: "Дитяча рука ще не согрішила, тому Ісусикові вона мила". Вважається, що в день Другого Спаса потрібно з'їсти освячене яблуко: відкушуючи перший шматочок, загадайте бажання, яке, згідно з повір'ям, обов'язково здійсниться. Крім того, вважається гріхом забути в цей день про душі покійних: після церкви потрібно сходити на цвинтар і пом'янути покійних. 

Що святять у церкві на Яблучний Спас: 

- яблука та інші фрукти - символ урожаю, а також випічку з фруктами; 
- хліб - символ сім'ї; 
- сіль; 
- хрін; 
- мед; 
- квіти; 
- колосся пшениці. 

При цьому в жодному разі не можна класти у кошик для освячення в церкві алкоголь і м'ясні продукти. 

Що не можна робити на це свято: 

- виконувати будь-яку хатню роботу; 
- проганяти комах і вбивати їх; 
- лаятися і сваритися; 
- бажати комусь зла, адже воно може повернутися до вас; 
- до Другого Спаса не можна їсти яблука: інакше, якщо в сім'ї померла дитина, на тому світі вона у цей день залишиться без гостинця; 
- їсти непісні страви, адже Яблучний Спас припадає на Успенський піст. 

Вітаємо всіх з цим світлим і по-справжньому великим святом, що дарує надію і віру! Нехай Преображення Господнє наповнить ваші серця добротою, любов’ю і прожене всі негаразди!

Читайте також