25.11.24

Штурм селища Ісмаїл козаками-чорноморцями Антіна Головатого

Під час російсько-турецької війни 1787—1792 років 22 грудня 1790 року відбувся штурм Ісмаїла - селища на Дунаї і переправи біля нього, головну роль в якому відіграла козацька флотилія Антіна Головатого.

Початок операції розпочався з того, що козаки-чорноморці Антіна Головатого першими прибули до переправи під стіни й піддали її масованому обстрілу з гармат. Там біля селища Ісмаїл на Дунаї знаходились пороми і кораблі османського флоту.

У двох морських битвах — біля острова Верхнього Чатапи та вище Ісмаїла — козаки потопили османські кораблі й позбавили гарнізон Ісмаїла підтримки флоту та можливості доставляти підкріплення з османського берега Дунаю.

Одержавши перевагу в ініціативі та розвиваючи успіх, полковник Антін Головатий з ходу атакував фортецю Табія і, після кровопролитного бою взяв її штурмом. У бій козаків він вів особисто. Використовуючи отриману оперативну перевагу і, користуючись розгубленістю противника, Головатий атакував і селище Ісмаїл з боку Дунаю, і взяв його. Османи провели контратаку великими силами й змусили козаків зі значними втратами залишити селище та відступити на острів Сулин. Якби під час цього бою де Рібас чи О.Суворов, які холоднокровно спостерігали за його ходом, атакували Ісмаїл з суші, його доля була б вирішена в той же день. А так Ісмаїл, хоч і відрізаний козацькою флотилією від Дунаю, залишився незламним.

Читайте також: Трезвый взгляд на «штурм крепости Измаил»

О. Суворов лише був задоволеним діями Чорноморської козацької флотилії, яка створила переможну ситуацію й повторила розвиток операції під Очаковом.

За порадою кошового отамана Захарія Чепіги Суворов призначив штурм Ісмаїла на ранок 22 грудня (за н.стилем) 1790 р., до падіння густих туманів. З ранковою зорею десантом з острова Сулин флотилія Антіна Головатого першою розпочала штурм. На 8 годину ранку козаки знову взяли османські укріплення з боку Дунаю, і доки сухопутні війська О. Суворова заходили з суходолу, вдерлися в селище Ісмаїл.

На його вулицях чорноморців атакував корпус яничарів під командуванням самого кримського хана Каплан-Гірея. Оточені яничари билися з відвагою приречених. Бій був жорстокий, ніхто нікого не жалів. Переважаючими силами яничари почали тіснити козаків. Та в цей вирішальний час бою, поспів на допомогу Михайло Кутузов зі своїми гренадерами й опір яничарів було зломлено.

Останній кримський хан Каплан-Гірей разом зі своїми п'ятьма синами загинув у цьому бою. Морські піхотинці Головатого захопили 26 ворожих знамен. Ці військові трофеї цінуються найвище, бо означають військову доблесть і звитягу.

За штурм Ісмаїла Антона Головатого було нагороджено орденом Святого Володимира, а всіх козаків — срібною медаллю «За отменную храбрость при взятии Измаила Декабря 11 дня 1790», яка носилася на георгіївській стрічці. У бою за Ісмаїл загинуло 24 козацьких старшини (офіцерів) і 388 козаків. Про їхню славу і героїзм у народі складено багато пісень. В одній із них співається:

«Від Килії до Ізмаїла покопані шанці,
Ой вирубали османи новоординців у середу вранці.
А Чорноморці, храбрі запорожці, через Дунай переїздили,
Вони тую проклятую Змаїлівську орду з батареї збили».
Та історична слава в цій битві повністю була віддана генерал-аншефу Олександру Суворову та російським воякам. Офіційна російська й московсько-радянська пропаганда й історіографія участь українських військ і флоту в визволенні Причорномор'я принципово замовчували, хоча добре знали, що більшість полків отих «чудо-богатирів» комплектувалися українцями та в Україні.

У 2019 році в Ізмаїлі відбувся всеукраїнський національно-патріотичний вишкіл «Джура-Прикордонник» Всеукраїнська військово-патріотична гра, організований Мінмолодьспортом і Держприкордослужбою. Це був найбільший в Україні проект військово-патріотичного спрямування, в якому взяли участь понад півтисячі молоді з прикордонних районів України. За пропозицією Держприкордонслужби проект присвятили Антіну Головатому, відтак на футболках учасників вишколу було процитовано уривок твору Т.Шевченка:
«Наш завзятий Головатий
Не вмре не загине…
От де, люде, наша слава.
Слава України».
На постері портрет Антіна Головатого (18 ст.) і розмальована версія гравюри С. Шифляра «Штурм Ізмаїла 22 грудня 1790». За основу малюнка були взяті мальовані начерки, зроблені художником під час бою.

Читайте також