Як зробити свою комунікацію максимально переконливою?
Ось кілька коротких і корисних прийомів "техніки спілкування":
Активне слухання: Показуй, що чуєш співрозмовника — кивай, повторюй ключові слова ("Тобто ти кажеш, що…"), не перебивай.
Відкриті запитання: Став запитання, які починаються з "Як?", "Чому?", "Що?" — це допомагає розвинути розмову (наприклад, "Як ти це бачиш?").
Емпатія: Вислови розуміння почуттів іншої людини ("Я розумію, що це тебе засмутило").
"Я-повідомлення": Говори від себе, щоб уникнути звинувачень ("Мені здається…", а не "Ти завжди…").
Позитивний тон: Починай і закінчуй розмову на добрій ноті, навіть якщо є розбіжності.
Паузи: Давай час на обдумування — мовчання допомагає уникнути поспішних слів.
Ці прийоми прості, але дуже ефективні для покращення спілкування. Тепер розкажемо про корисні навички ефективного спілкування:
10 корисних навичок ефективного спілкування
Слухай уважно
Вміння слухати — один з найефективніших елементів спілкування. Коли ти уважно та зацікавлено слухаєш людину, вся твоя увага спрямована на оповідача. Це дає змогу бути максимально залученим в те, що розповідає людина. Так ти зможеш якісно прокоментувати сказане, а також поставити влучні питання співрозмовнику. І, що дуже важливо, це вказуватиме на твій щирий інтерес до людини.
Вербальне спілкування
Фундаментальна навичка для передачі твоїх думок, емоцій та ідей. Те, як ти подаєш думки, може значно вплинути на те, як люди сприймають та розуміють інформацію, яку ти подаєш. Для якісного вербального спілкування потрібно:
- звернути увагу на те, як чітко ти вимовляєш кожне слово. Практикуй вправи для покращення своєї вимови
- знайти для себе зручний темп мовлення. Будеш говорити зашвидко — може виникнути непорозуміння зі співрозмовниками, заповільно — втратиш їхню зацікавленість;
- використовувати стратегічні паузи у комунікації. Так ти підкреслиш ключові моменти у розповіді, а також надаси змогу своїй аудиторії якісно сприйняти інформацію;
- не забувати про збагачення свого словникового запасу. Читай багато книжок, дізнавайся про значення тих слів, про які раніше не чув тощо;
- слідкувати за власним тоном. Адаптуй свій тон в залежності від цілей розмови чи презентації.
Розуміння та чіткість сказаного
Люди, які вміють чітко і стисло висловлювати свої думки, дуже цінуються. Бо ніхто не хочу слухати людину, яка сама не розуміє, про що говорить.
Кожного разу, коли ти спілкуєшся з кимось, обирай просту та зрозумілу мову. Мета не в тому, щоб справити враження на співрозмовника, а в тому, щоб ваше спілкування було легким. Кожне слово, яке ти говориш, має підвищувати цінність поданої тобою інформації.
Конкретність
Ще одна навичка ефективної комунікації. Забагато «води» у твоєму повідомленні призведе до того, що співрозмовники не зрозуміють донесеної інформації. Мінімізуй використання художніх прийомів та зведи все до конкретних фактів, цифр, даних та цілей тощо. Так твій спіч буде простим, чітким та зрозумілим.
Невербальне спілкування
Мова твого тіла грає велику роль в ефективності комунікації. Те, що ти говориш, безперечно важливо, проте твої жести, міміка та зоровий контакт не менш важливі. Використання невербального спілкування допоможе донести інформацію ефективніше та зручніше, а також дасть змогу побудувати міцні відносини з людьми. Щоб покращити свої знання у невербальному спілкуванні, дізнайся про різні пози, жести та міміку, що вони означають. Це також допоможе тобі розуміти та «зчитувати» співрозмовників.
Будь собою
Отак, банально і просто. Не грай роль, яку не витримаєш до кінця. Тобі це і не потрібно. Люди завжди відчувають присмак лукавості. Так, тобі про це можуть не сказати, але думка про тебе вже буде сформована. Тому розслабся та спілкуйся з людьми так, наче ти їх давно знаєш.
Емоційний інтелект
Це твоє вміння усвідомлювати свої емоції та розуміти почуття людей. Прояв емпатії до співрозмовника дозволяє правильно налаштувати тон та добирати слова під час бесіди. Намагайся зрозуміти значення виражених емоцій та тренуй свій емоційний інтелект, намагаючись помічати невербальні сигнали від інших.
Підготовка
Завжди намагайся підготуватись заздалегідь до свого виступу, презентації чи дискусії. Твоя промова має бути логічно побудована. Для цього можеш використовувати завчасно прописаний план. Вживай ті поняття, які будуть зрозумілі усім присутнім. Уникай жаргонізмів та лайливих слів.
Цікаві питання
Твої питання продемонструють співрозмовнику, що ти дійсно активно слухав і цікавишся думкою людини. Задавай відкриті питання — ті, які вимагають розгорнутої відповіді. Так ти зможеш дізнатись більше інформації про свого співрозмовника або змусиш його міркувати над темою вашої розмови.
Фідбек
Доволі неочевидний фактор в комунікації. Ефективний зворотній зв'язок — це обмін конкретними прикладами та наслідками проблеми. Сильні комунікатори можуть приймати конструктивний фідбек та надавати його іншим. Зворотній зв'язок може відповісти на запитання, запропонувати рішення чи допомогти покращити проєкт. Надання та прийняття зворотного зв'язку — важлива навичка, оскільки вона може допомогти як тобі, так і твоїм оточуючим покращити свою роботу та свій професійний розвиток.
Етапи ефективної комунікації
Ефективна комунікація не починається одразу з переконання, а має свої етапи.
Мета. Більшість людей починають комунікацію, не розуміючи власних
цілей. Варто щоразу запитувати себе, яка мета спілкування, що ви хочете
почути чи отримати у відповідь.
Спостереження. Зберіть інформацію, яка допоможе вам у спілкуванні.
Довіра. Це вкрай важливий ресурс, без якого неможлива успішна взаємодія.
Стан. Фокусуйтеся на емоціях співрозмовника та не давайте волю власним.
Перемикач. Важливо зрозуміти, яка одна ваша фраза врешті зможе вплинути на конкретну людину і «перемкнути» її на ваш бік.
7 «ні» і 4 «так» ефективної комунікації
Фахівець із комунікацій Джуліан Трежер у своєму виступі на TED назвав 7 «смертних гріхів» спілкування, яких варто уникати:
* плітки;
* осуд;
* негатив;
* пиха;
* виправдання;
* перебільшення;
* догматизм.
Натомість якісна й результативна комунікація завжди має:
* сенс (постійно запитуйте себе, навіщо ви хочете розпочати цю розмову і чи потрібна вона взагалі);
* автентичність (будьте собою і приймайте співрозмовника таким, який він є);
* щирість (якщо ви будете нещирі, співрозмовник це відчує);
* любов (втілена у повазі до співрозмовника, його бажань та інтересів).
Чого варто уникати в розмовах:
- Дратівливого чи грубого тону.
- Односкладних відповідей (“так”, ”ні”).
- Відповідей навмання, якщо ви не знаєте точної інформації (краще чесно сказати, що інформація потребує часу на уточнення).
Як налагоджувати зв’язки?
Комунікації — це не лише про те, щоб досягти свого тут і зараз, але й про побудову довгострокових зв’язків. Які є поради для цього:
1) будуйте хороші стосунки заздалегідь, адже ніколи не знаєш, коли і від кого знадобиться порада чи допомога;
2) опануйте мистецтво small talk;
3) підготуйте elevator pitch для знайомств з новими людьми;
4) безкорисливо допомагайте іншим і не ведіть рахунок добрим справам — настане час, і хтось так само допоможе й вам;
5) не їжте на самоті і періодично нагадуйте про себе старим знайомим;
6) станьте організатором конференції, мітапу чи іншої нетворкінг-події;
7) знайомтесь з майстрами у налагодженні зв’язків і беріть із них приклад;
8) розбудовуйте власний персональний бренд;
9) пам’ятайте: щоб самому бути цікавим, потрібно цікавитись іншими.
Читайте також: «Стрела летит не в вас»: как отвечать на сложные и неприятные вопросы
8 вправ для розвитку ваших комунікативних навичок
Неможливо просто почитати про навичку чи прослухати онлайн-лекцію, щоб сформувати її. Тож дізнайтеся про практичні вправи, які допоможуть прокачатись у комунікаціях.
Вправа «Самопрезентація». Уявіть, що вам потрібно розповісти про себе
за 30-60 секунд. Спробуйте виділити ключову інформацію про себе, яку ви
хочете донести до інших і потренуйтесь це робити за такий короткий час.
Вправа «Генератор маячні». Прокидайтесь вранці і впродовж 2 хвилин красиво і авторитетно розповідайте вголос про буденні речі: наприклад, навіщо людству потрібні олівці.
Вправа «Фрейм». Уявіть три рамки: 1) людина, яка просить, 2) людина, яка має владу, 3) людина, яка пропонує можливості. Спробуйте переконати в чомусь співрозмовника, приміряючи на себе по черзі кожну з цих ролей-рамок.
Вправа на тренування спостережливості «Одеська година». Упродовж дня
або принаймні години будь-яке спілкування починайте з питання. Це корисна вправа, яка допоможе навчитися чути і розуміти співрозмовника, а не намагатися одразу його в чомусь переконати.
Вправа «Шерлок Холмс». Пригадайте людину, з якою ви нещодавно спілкувалися. Як вона була одягнена? Коли у неї день народження? Що її турбує? Інший варіант цієї вправи — спробуйте вгадати думки співрозмовника, правильно зрозуміти його поведінку (наприклад, чому він весь час перевіряє свій смартфон). Тільки одразу перевірте своє припущення, прямо запитавши про це.
Вправа на формування довіри «Пошук спільного». Тут працює так званий принцип Мауглі: «Ми з тобою однієї крові». Люди починають симпатизувати тим, з ким знаходять щось спільне, — і це дозволяє уникати гострих дискусій.
Вправа на роботу з емоціями «Прес-конференція». Упродовж хвилини
розповідайте про себе або «продавайте» щось. Потім попросіть співрозмовника ставити вам гострі, провокативні запитання, а ви відповідайте максимально спокійно. Це дозволяє тренувати асертивність — вміння відстоювати свою точку зору ввічливо і з повагою до співрозмовника, не піддаючись емоціям та провокаціям.
Вправа на пошук «перемикача» і вдалої аргументації «Купив — продай». Згадайте товар вартістю понад 1000 гривень і спробуйте його продати.
Зверніть увагу — ви фокусуєтесь лише на власних мотивах чи все-таки цікавитесь, чим цей товар буде корисний співрозмовнику? Бо краще, звісно, другий варіант :)
Не забувайте: у тренуванні нових навичок важливий комплексний підхід:
тому використовуйте всі або більшість цих вправ і поєднуйте їх між собою.
Читайте також: Як вчасно дізнатися, що ми набридли співрозмовнику
Головні принципи спілкування з клієнтами
1. Чіткість і зрозумілість. Перш ніж розпочати розмову, визначте для себе ключові цілі. Що ви хочете донести? Який результат очікуєте від спілкування? Зрозуміле пояснення без зайвих слів дозволить уникнути непорозумінь і стане фундаментом ефективного діалогу.
2. Прямолінійність, але не грубість. Кажіть по суті, уникайте непотрібних відступів і розмитих формулювань. Прямолінійність допомагає клієнту зрозуміти, що ви на одній хвилі, не марнуєте його час, а головне — нічого не намагаєтесь завуальовано приховати, як той дрібний текст “під зірочкою” в нудних документах. Довіра до вас є основою успішної комунікації.
3. Повага до часу клієнта. Увага клієнта — це ресурс, який потрібно цінувати. Спробуйте не перевантажувати діалог зайвими деталями вашої пропозиції. Особливо якщо мова йде про телефонну розмову. Сфокусуйтеся на головних перевагах для клієнта і тримайте канву однієї конкретної теми.
4. Зрозуміла мова. Використовуйте прості та зрозумілі слова. Професійний жаргон і надмірно складні терміни можуть створити бар'єр у спілкуванні.
5. Відкритість до зворотнього зв'язку. Клієнт — це експерт з власних потреб. Прислухайтеся до його відгуків, навіть якщо вони інколи не зовсім приємні. Коли ви чуєте чесні відгуки від вашої цільової аудиторії, то можете вдосконалювати ваш сервіс, уникнути помилок в майбутньому, за які бізнес завжди розплачується “гривнею”. Сприймайте критичні відгуки як ресурс для вдосконалення — це професійна позиція для власників бізнесу.
Прийом "Муха на склі".
Фактичність
– це здатність бачити і приймати речі такими, якими вони є, без
спотворень, упередженості та емоційного забарвлення. У повсякденному
житті вона є вкрай важливою для об'єктивної оцінки ситуацій та
адекватної реакції на них. Бути фактичним – означає бути спроможним
відокремити факти від своїх домислів і оцінок, що дозволяє підібрати
більш виважені аргументи і приймати продуктивні рішення.
Суть
методу "Муха на склі" - обходитися без емоційної занурення і розглядати
складні моменти з різних точок зору, включаючи позицію "мухи" , якої
невластиві будь-які емоції. Ця комаха не здатна на розумові процеси і
сприймає навколишнє тільки як рух об'єктів і істот, не усвідомлюючи
їхнього емоційного стану, не розрізняючи "агресію", "радість" або
"страх". Спробуйте подивитися на те, що відбувається очима мухи, якби
можна було перенестися в її образ. Вона сидить на склі та уважно
спостерігає, не втручаючись.
Уявіть, що між вами та ситуацією чи
співрозмовником – скло, яке захищає вас від емоцій і дозволяє зберігати
спокій. Фіксуйте факти: "Колега голосно говорить. Він схрестив руки на
грудях, його очі бігають". Уникайте оціночних суджень: "Колега
агресивний". Зверніть увагу на свої емоції, але не дозволяйте їм
керувати вами. Ви просто визнаєте їх: "Я обурений, але залишаюся мухою
на склі". Якщо хочете заперечити, робіть це на основі фактів, а не
емоцій.
Вчіться сприймати події без емоційного забарвлення, ніби
ви спостерігаєте за тим, що відбувається, нерухомо і байдуже, як муха,
що сидить на склі.
Читайте також: Пять стратегий поведения в конфликте. Методика Томаса-Килмана