18.07.20

«Укрпошта» не надаватиме банківські послуги - чому це афера

Нацбанк і бізнес-спільнота проти "поштового банку" і вважають його створення аферою

Укрпошта

19 травня Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт №2788-д. Він передбачає залучення «Укрпошти» до надання банківських послуг. Натомість у Нацбанку від такої ідеї далеко не у захваті. Там вказують на цілу низку ризиків як для держави загалом, так і для самої «Укрпошти».

У Нацбанку нагадують, що частка держави в активах банківської системи – 55%. Її збиралися зменшити за рахунок часткової приватизації держбанків, але тепер вона навпаки може зрости ще більше. Крім цього, «Укрпошта» створюватиме конкуренцію державним банкам – «Ощадбанку» і «ПриватБанку», при цьому вона виявиться у привілейованому стані, отримавши всі переваги і можливості банківської діяльності, але не буде нести жодної відповідальності. У Нацбанку переконані, що конкуренція між собою державних компаній призведе до зменшення доходів кожної з них, а у підсумку втратить держбюджет, включаючи ще й додаткові витрати на «Укрпошту».

Укрпошта

Також у проєкті нічого не сказано про необхідність банківської ліцензії для «Укрпошти», немає вимог до капіталу, ліквідності. Зрештою ризики є і для самої компанії, яка не розуміє реальної вартості ведення банківського бізнесу – побудову систем фінансового моніторингу, контроль ризиків, управління чужими коштами, безпеку даних і відділень. До того ж «Укрпошта» має нижчий рівень фінмоніторингу, ніж банки. Тому виникає підвищений ризик відмивання грошей.

Читайте також: Чому з літер П О Ш Т А не скласти слово "банк"

Проти законопроекту №2788-д виступила і бізнес-спільнота. Бізнесмени вважають, що вибіркове розповсюдження на Укрпошту окремих вимог банківського та суміжного з ним законодавства залишить недієвими механізми контролю, передбачені для забезпечення стабільності роботи банків, попередження порушень (у тому числі в частині “відмивання” грошей), захисту інтересів клієнтів та вкладників банків.

Читайте також: Бізнес виступає проти створення поштового банку

Укрпошта

Нагадаємо, чому проти законопроекту №2788-Д виступає НБУ.

В НБУ вважають, що законопроєкт небезпечний, адже «Укрпошті» буде надано право залучати депозити у населення з вибірковим виконанням банківських правил та нормативів та без необхідності отримувати ліцензію та неконтрольованість з боку регулятора. Тобто на власний розсуд розпоряджатися грошима громадян. Повернення ж вкладів не є гарантованим. Норма про участь «Укрпошти» у Фонді гарантування вкладів є декларативною. Реалізувати її на практиці буде неможливо.

Причина проста: пошта не може бути виведена з ринку у разі невиконання своїх зобов’язань перед вкладниками. Відповідно й Фонд не зможе виплачувати кошти вкладникам. Для подолання можливих фінансових негараздів пошти потрібно буде залучати кошти з держбюджету.

На думку банкирів, розширення статусу «Укрпошти» – це крок до збільшення монополїі держави у фінсекторі, а не крок до конкуренції. До цієї дискусії має втрутитися власник державних банків – Уряд – та сказати, чи потрібен Україні п’ятий державний банк.

Крім того, у світовому досвіді запропонований підхід – модель позавчорашнього дня.

Читайте також