Адміністрація Байдена надає Україні зброю, яка може завдати серйозної шкоди російським військам, і, на відміну від початку війни, офіційні особи США не стурбовані реакцією Москви.
Як повідомляє The Hill, за останні кілька місяців Вашингтон надав Україні нові безпілотники, потужніші ракети та артилерійські системи на мільярди доларів. Така злагоджена підтримка контрастує з першими днями війни, коли уряд США ретельно зважував та замовчував список зброї, що надсилалася в Україну, щоб не викликати гнів москви.
Але настрої у Вашингтоні змінилися завдяки тому, що Кремль так і не виконав свої численні погрози.
"З часом адміністрація визнала, що вона може надати українцям більшу, потужнішу, більш важку зброю, і росіяни не відреагували", – сказав колишній посол США в Україні Вільям Тейлор.
Коли росія вперше напала на Україну 24 лютого, президент володимир путін чітко дав зрозуміти, що будь-яка західна країна, яка постачатиме Україні певну зброю, включаючи літаки та системи протиракетної оборони, може розглядатися як така, що втрутилася в конфлікт.
США швидко кинулися на допомогу Україні, передавши їй зброю на більше 10 мільярдів доларів за шість місяців. Однак, в перші дні Вашингтон обережно поводився, інколи відмовляючись розголошувати деталі про певні системи, які отримував Київ.
"Оперативна безпека зараз має велике значення для українців. Вони воюють за свою країну. І Пентагон не буде детально розповідати про всі інструменти, які вони використовують для цього", – сказав прес-секретар Міноборони США Джон Кірбі в березні.
Тоді Вашингтон відкинув заклики Києва забезпечити його армію винищувачами. Зокрема, на початку березня американський уряд заблокував план передачі польських МіГ-29, боячись ескалації напруги у відносинах з росією.
Ця обережність також позначилася на публічній риториці. Президент Джо Байден сказав міністру оборони Ллойду Остіну і Держсекретарю Ентоні Блінкену в квітні зменшити тон після того, як голова Пентагону відкрито заявив про бажання ослабити росію настільки, щоб вона була не здатна влаштувати нові вторгнення. І Блінкен тоді підтримав цей коментар Остіна.
"Ми спочатку були трохи більш обережними, тому що не знали, чи зможе Путін знайти і атакувати лінії забезпечення і конвої. Ми були невпевнені, чи піде він на ескалацію, чи Україна зможе використати все те, що ми дали, і чи довго вона протримається у війні з росією", – сказав військовий аналітик Інституту Брукінгса Майкл О’Ганлон.
Але в серпні американські чиновники у сфері оборони сказали, що США вперше відправить Україні розвідувальні безпілотники ScanEagle, стійкі до мін броньовані машини MaxxPro і керовані протитанкові ракети TOW, а також велику кількість інших боєприпасів. І це після того, як адміністрація визнала, що передала Києву протирадарні ракети AGM-88.
Також з червня США поступово нарощували поставки артилерійських систем HIMARS. Американські військові тренували українських колег, щоб навчити їх користуватися цією зброєю. Останнім часом з’явилися повідомлення про намір США відправити Україні керовані високоточні боєприпаси Excalibur, здатні уражати цілі на відстані до 70 кілометрів.
The Hill пише, що зміна настроїв у Вашингтоні частково пов’язана з тим, що Київ перевершив усі очікування міжнародної спільноти, яка вважала, що українська столиця за лічені дні буде окупована росією.
На початку вторгнення у Вашингтоні прогнозували, що Київ впаде за лічені дні, після чого почнеться тривала партизанська війна. Для такого конфлікту потрібна невелика, легка портативна зброя, яка може знищувати гелікоптери та танки, такі озброєння, як ракети "Стінгер" і "Джавелін", які уряд США швидко надав.
Натомість почалася традиційна війна, в якій велика кількість об’єднаних родів військ з одного боку протистоять такій же силі з іншого.
Останні розвідувальні дані свідчать, що росія гостро відчуває вплив західних санкцій. А її Збройні сили втрачають силу через війну, яка їх виснажує.
Нагадаємо, США передали Україні зброю для контрнаступу на півдні. Адміністрація Байдена допомагала українським військовим готуватися до цього протягом декількох місяців.