У Верховній Раді зареєстровано законопроект №5614 про систему збору та утилізації використаної тари, повідомляє "Поштівка"
В документі запропоновано запровадження депозитної системи харчової тари, яка має включати операторів депозитної системи, точки збору, рахункові центри, споживачів, точки реалізації харчових напоїв, виробників, імпортерів тощо та механізм повернення заставних коштів споживачу.
Точкою збору тари може бути автомат, магазин роздрібної торгівлі або інше місце. При цьому оператор депозитної системи буде відшкодовувати виплачені точками збору суми після передачі, підрахунку і перевірки зібраної ними тари. У свою чергу, операторами депозитної системи можуть бути будь-які зареєстровані суб’єкти господарювання, у яких є досвід в сфері управління відходами за міжнародними стандартами і які можуть забезпечити виробництво надійних депозитних етикеток.
Якщо законопроект буде ухвалено, виробники та імпортери мають позначати упаковку для напоїв спеціальними етикетками. Такі етикетки будуть свідчити про те, що споживач має право повернути саме цю тару в точки збору і одразу ж отримати відшкодування.
Відповідно
до законопроекту виробники і імпортери повинні будуть купувати
депозитні етикетки у акредитованих операторів і наносити їх на кожну
одиницю упаковки. Магазини роздрібної торгівлі не матимуть права
допускати до продажу напої, тара яких не позначена депозитною упаковкою
та повинні будуть організувати місця точок збору використаної тари.
“За офіційними даними в Україні протягом 2014 року (без урахування даних АР Крим, Луганської, Донецької областей та м. Севастополь) утворилося біля 45 млн.м3 побутових відходів. Загалом 96,4% таких відходів захоронено на сміттєзвалищах. Велику частку таких відходів становить тара від харчових напоїв, переважно з поліэтилентерефталату (ПЕТ-пляшки) та інших полімерів. Експерти відзначають, що на ринок України щороку надходить біля 13 млрд таропакувань з пластику, металу, скла та картону для напоїв. Більшість цієї тари потрапляє на сміттєзвалища у складі побутових відходів.”, – наголошується в пояснювальній записці.
Систему
збору і утилізації упаковок пропонується поширити тільки на тару з-під
напоїв, за винятком лікеро-горілчаної продукції, продукції, що
знаходиться в режимі транзиту, експортної продукції і дитячого
харчування. Проектом не пропонується охопити усі побутові відходи,
виокремлюється лише їх частина – тара, як складовий елемент упаковки.
Автори законопроекту переконані, що застосування депозитної системи тари сприятиме збільшенню збору відходів. Такі відходи будуть чистими, сортованими, легко придатними для утилізації, що в свою чергу зменшить вартість утилізації (як це відбувається, наприклад, у Німеччині).
Депозитна система тари успішно реалізована у багатьох країнах Європи: Німеччині, Фінляндії, Чехії, Норвегії, Естонії, Хорватії та інших, де діють також і інші механізми розширеної відповідальності виробника. Система дозволяє збирати до 90% відходів тари (які утилізуються), зменшуючи тим самим негативний вплив на довкілля та спрямовуючи такий ресурсний потенціал в господарський обіг. В Європі це стає масштабною індустрією, де створена велика кількість робочих місць, і де формуються значні доходи. А в США частка цієї сфери у формуванні ВВП наближається до 1%.
Поштівка