31.10.23

За добу у 77 тисяч українців відібрали домівки

Під час операції "Захід" людей витягали із домівок, везли на залізничні станції і відправляли товарними вагонами за межі України

Депортацію населення Західної України провели органи республіканських та союзних МДБ та МВС 21 жовтня 1947-го. Увійшла в історію під назвою "Операція "Захід". Була спрямована на ліквідацію соціальної бази українського визвольного руху. За добу до Сибіру і Казахстану вивезли 77 808 людей.

Українська повстанська армія продовжила діяти після завершення радянсько-німецької війни. Намагалася підірвати роботу радянських владних структур. Керівництво СРСР постійно шукало нові форми нейтралізації повстанського руху. Тоді вирішили депортувати людей. Протягом 1944-1946 років із Західної України у віддалені місцевості СРСР вивезли понад 14 тис. родин учасників національно-визвольного руху.

30.10.23

У Південній Кореї заборонили одностатевий секс в армії

Конституційний суд Південної Кореї підтримав закон про заборону одностатевих відносин в армії, - повідомляє ВВС.

Суд заявив, що одностатеві відносини можуть завадити боєздатності військ і підірвати дисципліну.  

Одностатевих шлюбів країна також не визнає.

Військова служба у Південній Кореї є обов’язковою, і всі придатні до військової служби чоловіки віком від 18 до 28 років повинні відслужити в армії близько 20 місяців.

У школах Закарпаття й Одеської області діти навчалися не українською


У школах Закарпаття продовжують фіксувати випадки навчання угорською мовою, а от на Одещині все ще зустрічається російська.

Про це розповів Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь в інтерв’ю “Укрінформу”.

За його словами, за українським законодавством заборонено функціонування закладів освіти з навчанням мови національної меншини. Окремо прописані лише умови для діяльності деяких класів.

Водночас у Берегівському районі на Закарпатті працювало щонайменше чотири школи, де мова навчання була угорською.

“У більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонували класи з угорською мовою навчання поруч із державною, але 37 із них не мали жодного класу, в яких навчання відбувалося б лише державною мовою. Ми склали відповідний акт із рекомендаціями усунути недоліки. Зміни відбулися, і це важливо”, — заявив Тарас Кремінь.

26.10.23

Сімейні скандали продовжують життя



Виявляється, сімейні скандали можуть впливати на тривалість життя подружжя.

Як йдеться у дослідженні психологів з Університету Арізони, у пар, які стримують свій гнів, ризик передчасної смерті підвищується, тоді як у скандалістів – навпаки. Таким чином, сімейні баталії можуть стати ключем до підвищення тривалості життя.

У ході дослідження фахівці відслідковували життя 192 подружніх пар протягом 32 років. Кожна пара мала відповісти на питання щодо сімейних конфліктів та шляхів їх вирішення. Як виявилося, різні точки зору подружжя з цих питань корелює з підвищеним ризиком ранньої смерті.

Найменший ризик передчасної смерті спостерігався у пар, які відкрито висловлювали свої почуття.

25.10.23

Скільки киян розмовляють українською мовою і вважають її рідною.

За результатами анонімного опитування у застосунку "Київ Цифровий", більшість киян вважає українську мову рідною.
 

Йдеться про 86%. Водночас майже половина спілкується нею у повсякденному житті, а саме 44%.
 
Про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, передає "Вечірній Київ".
 
За даними опитування, яке проводили у січні 2023 року, 33% киян перейшли з російської на українську після повномасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року.
 
Водночас 46% користувачів застосунку відповіли, що давно спілкуються державною, а 13% - розмовляють російською. Українську мову назвали рідною 86%.

21.10.23

У Франції вказали на необхідність існування двох держав: Ізраїлю та Палестини

Глава МЗС Франції Колона: необхідні дві держави — Ізраїль та Палестина

French Foreign Minister Catherine Colonna
French Foreign Minister Catherine Colonna

Міністр закордонних справ Франції Катрін Колона на міжнародній конференції в Єгипті з питань врегулювання кризи на Близькому Сході заявила, що твердо виступає за наявність двох держав Ізраїлю і Палестини, що мирно співіснують.

«Франція твердо виступає за дві держави: державу Ізраїль та незалежну суверенну державу Палестини. Дві держави, які мирно співіснують», - сказала вона.

Колона додала, що для «загоєння рани» на Близькому Сході необхідно дійти консенсусу з приводу принципів, що визначають наявність двох держав та постійної доставки гуманітарної допомоги до Палестини. Вона закликала до перемир'я, щоб надати можливість цивільним особам залишити сектор Газа.

До цього у французькому Міністерстві закордонних справ підтримали відкриття контрольно-пропускного пункту «Рафах», який призначений для доставки перших гуманітарних вантажів до сектору Газа.

Грета Тунберг висловилася на підтримку Палестини та гетто Газа

Шведська екоактивістка Грета Тунберг виступила на підтримку Палестини та гетто Газа. Дівчина опублікувала в соцмережі X фото із плакатом, на якому написано «Підтримую Газу».
     «Сьогодні ми страйкуємо на знак солідарності з Палестиною та гетто Гази. Світ має висловитися та закликати до негайного припинення вогню, справедливості та свободи палестинців та всіх постраждалих цивільних осіб», — йдеться у повідомленні Тунберг.
Інші активісти на фотографії тримають плакати з написами: "Ця єврейка підтримує Палестину", "Свободу Палестині", "Кліматична справедливість - зараз!"

20.10.23

Солдату винесли вирок за погрози пістолетом, після зауваження щодо вигулу собаки у Львові

sobaki-poshtivka.org

Військовий направив на львів’янина пневматичний пістолет та заявляв, що пристрелить його.

Шевченківський районний суд Львова виніс вирок солдату Ігорю К., який погрожував вбивством львів’янину через зауваження щодо вигулу собаки у Замарстинівському парку. Ігор К. направив на чоловіка пневматичний пістолет та заявляв, що пристрелить його.

Суд визнав військового винним у хуліганстві та призначив покарання – тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців два роки.

Як вказано у вироку суду, який винесли у жовтні 2023 року, випадок трапився 23 липня у Замарстинівському парку. Військовий Ігор К. почав агресивно реагувати на зауваження відвідувача парку щодо вигулу собаки, нецензурно висловлювався та вдарив чоловіка у обличчя.

17.10.23

Українці повільно, але продовжують відмовлятися від готівки

Станом на 1 жовтня 2023 року в обігу в Україні перебувало 727,9 млрд грн готівкових коштів. Про це повідомив Національний банк України, пише Поштівка.

За даними Нацбанку, в готівковому обороті перебувають понад 2,7 млрд банкнот на загальну суму 721,3 млрд грн, а також 14,4 млрд монет (без пам’ятних та інвестиційних) на суму 6,4 млрд грн. Це на 11,8 млрд грн, або на 1,6% більше, ніж на 1 січня 2023 року (716,1 млрд грн).

«За дев’ять місяців 2023 року попит на готівку дещо знизився порівняно з аналогічним періодом минулого року. Динаміка готівки відображає традиційні сезонні тренди і, попри номінальне зростання її обсягів, зберігається повільна, але стійка тенденція до зменшення частки готівки у структурі грошової маси», - йдеться у повідомленні Нацбанку.

Нацбанк також повідомив, що у жовтні на одного жителя України припадає 65 банкнот і 175 платіжних розмінних та обігових монет. У січні це показник становив 71 та 169 штук відповідно.

При цьому майже третина банкнот в обігу номіналом 500 гривень (27,9% від загальної кількості) і це найвище за інші. Монет номіналом 10 копійок в обігу перебуває 28,2% від загальної кількості. А найменше в обігу перебуває банкнот номіналами 50 гривень (4,5% від загальної кількості) та 10 гривень (3,3%), що поступово замінюється відповідними монетами; серед обігових монет – номіналом 10 гривень (близько 1,3% від загальної кількості монет в обігу).

16.10.23

«Руки прочь от арабских стран!»

«Руки прочь от арабских стран!» Митинг советских тружеников в защиту арабских стран против израильской военщины во время Шестидневной войны. СССР. 1967 г.

Міф про "велику розвідницю" Мату Харі створили французи

Mata Hari

15 жовтня 1917-го в місті Венсен, під Парижем, розстріляли 41-річну нідерландську танцівницю, куртизанку і шпигунку І світової війни Марґарет Гертруду Зелле, більш відому як Мата Харі.

Уперше дівчина приїхала в Париж 1905-го. Прославилася як виконавиця екзотичних азіатських танців. Потім гастролювала Європою, розповідаючи, як народилася в священному індійському храмі та вчилася давніх танців від жриці, котра дала їй ім'я Мата Харі, що малайською означає "Око дня".

Насправді народилася в маленькому містечку на півночі Нідерландів 1876-го. Поверхнево вивчила індійські та яванські танці, коли протягом кількох років жила в Малайзії з колишнім чоловіком, який служив в голландської колоніальній армії.

Проте танцівниця збирала повні зали від Росії до Франції. Переважно шоу складалося з повільного роздягання, певного аналогу сучасного стриптизу. Стала відомою куртизанкою. Із початком І світової війни в її список коханців увійшли високі офіцери різних країн.

10.10.23

Як був знищений центр Києва і хто його зруйнував: пекельний вересень 1941-го

24 вересня 1941-го - в окупованому німцями Києві розпочалися перші вибухи на Хрещатику. Будинки один за одним злітали в повітря протягом чотирьох днів, а полум'я бушувало два тижні.

Кияни почувалися наче на пороховій бочці - ніхто не знав, який будинок і коли вибухне наступним.

Червоноармійці залишили Київ 18 вересня. По війні радянські історики брехатимуть, ніби це сталося 21-го.

Упродовж літа радянська пропаганда переконувала, що столицю УРСР не здадуть ворогові за жодних обставин. Місто - не тільки важливий стратегічний пункт, але й "мать городов руських".

Коли Київ таки віддали, про це не наважилися одразу оголосити - сподівалися, що вдасться контратакувати, адже в районі Дарниці бої тривали ще кілька днів.

Лише 22-го газета "Правда" повідомила в рубриці "Вечернее сообщение": "В течение 21 сентября наши войска вели бои с противником на всем фронте. После многодневных, ожесточенных боев наши войска оставили Киев".

10 міфів і фактів про психічне здоров’я

Міфи про психічне здоров’я заважають нам належним чином турбуватися про себе. А ще вони лежать в основі формування стигми – упередженого ставлення до людей, які мають розлади або проблеми, пов’язані із психічним здоров’ям. Тому важливо розвінчувати міфи довкола цієї теми – і найкраще для цього слухати та читати особисті історії, а також аналізувати факти. Ми підібрали факти, що стосуються десяти поширених міфів щодо психічного здоров’я.

Міф перший

Розлади психічного здоров’я трапляються рідко.
ФАКТ: Кожен третій українець може зіткнутися із психічним захворюванням протягом життя. Це відбувається через низку причин: хронічні стреси, травматичні події, важкі умови розвитку у дитинстві, органічні порушення мозку та інше. Тож, найімовірніше, серед ваших знайомих також є люди, які вже пережили або саме зараз долають певний розлад психічного здоров’я.

05.10.23

Відмінність між психологом і психіатром: коли до кого звертатися

В Україні діагностованим є лише один із 50 випадків ментальних розладів.

До прикладу, у Німеччині, Великій Британії і Сполучених Штатах Америки цей показник становить один із чотирьох випадків. А в Бразилії, Аргентині, Хорватії, Ізраїлі, Японії, Польщі і Туреччини – один із 10. Із якими симптомами слід звертатися до психолога, а з якими – до психіатра, розповіла Поштівка.

Такий низький рівень виявлення психічних розладів в нашій країні, у першу чергу, спричинений відсутністю культури звернень за психологічною допомогою до фахівців.

І хоча дедалі більше українців користуються професійними психологічними послугами, низький рівень обізнаності щодо психічного здоров'я впливає на рівень звернень до спеціалістів та, відповідно, кількість діагностованих випадків.

02.10.23

Атаки РФ на південні порти біля кордонів Румунії - це воєнні злочини, - глава румунського МЗС Одобеску


Атакуючи цивільну інфраструктуру України, зокрема порти на Півдні Одещини, Росія чинить воєнні злочини.
Про це заявила глава МЗС Румунії Лумініца Одобеску.
"Ми зараз тут в Україні для того, щоб надіслати Україні потужний сигнал підтримки... Переконана, що результатом сьогоднішніх обговорень стане дуже сильний сигнал підтримки для України та її народу", - сказала вона перед зустріччю глав МЗС країн Євросоюзу у Києві.
Одобеску нагадала, що частина портів, які регулярно зазнають повітряних атак, розташовані впритул до території Румунії на іншому березі Дунаю, та що у Румунії вже знаходили уламки російських ударних дронів.
"Російські атаки проти цивільної інфраструктури, у тому числі портів на Дунаї, дуже близько до кордону Румунії – це воєнні злочини… Те, що робить Росія поруч з нашим кордоном, підриває українську економіку, продовольчу безпеку, у тому числі на глобальному рівні, та цивільну навігацію у Чорному морі", - зазначила глава МЗС Румунії.
Одобеску додала, що Румунія продовжить допомагати Україні з транзитом зернових, та зазначила, що на цей час через "шляхи солідарності" у Румунії провезли до 25 млн тонн продукції.
"Ми тісно співпрацюємо з урядом України, Єврокомісією і партнерами для збільшення транзитний спроможностей з 2 до 3-4 млн тонн до кінця року", - сказала міністерка.
Одобеску також висловила сподівання, що переговори про вступ України до ЄС почнуться до кінця 2023 року.

01.10.23

Усіх братів Степана Бандери убили

У сім’ї Бандер було семеро дітей. Четверо братів: Степан, Олександр, Василь, Богдан, та троє сестер: Марта-Марія, Володимира та Оксана. Усі вони стали діячами націоналістичного руху і за це отримали покарання – хлопців убили, а дівчат заслали в радянські табори.

Замордовані у німецькому концтаборі

Олександр Бандера вчився у Стрийській гімназії та Львівській політехніці. Потім за завданням ОУН вступив до Римської вищої школи, отримав учений ступінь доктора політично-економічних наук. 

Олександр БАНДЕРА
Олександр БАНДЕРА

З початком німецької окупації Олександр повернувся до Львова. Тут його німці майже одразу заарештували і відправили у Краківську тюрму, а 22 липня 1942-го етапували до концтабору в Аушвіц (польською Освєнцім). Там брата Степана Бандери закатували поляки. Про це залишив спогади колишній ув’язнений Борис Вітошинський: «Так звані «політичні в’язні» наказали скинути черевики та ногами місити цемент з вапном... Під час того, як він виконував цю роботу, його били… Чорний від побоїв, скривавлений, з піною на спалених устах, він просив дозволити напитися води з бочки. Посіпаки схопили його тоді за ноги і кинули в ту бочку. Майже неживого витягнули по хвилині. Ніхто з нас не міг йому ніяк помогти... Наступного дня Олександр Бандера не вийшов на роботу». Він помер за кілька днів у віці 31 року, тіло спалили в крематорії. Треба сказати, що своєю смертю він врятував тисячі українців. Його вдова, італійка Марія Доміні, доводилася родичкою зятю самого Беніто Муссоліні. Довідавшись про мученицьку смерть чоловіка, добилася, аби італійський уряд надіслав запит у Берлін. Там змусили адміністрацію концтабору розмістити українців окремо від поляків.

Читайте також