Кому належить фасад будинку і як їм можна розпоряджатися?
Купуючи квартиру, ви стаєте власником приміщення, але не фасаду. Фасад залишається спільною власністю.
Встановлення кондиціонера, утеплення стіни, фарбування в улюблений колір або будь-яке інше втручання прирівнюється до реконструкції фасаду. Відповідно, на це необхідний дозвіл. Щоб отримати такий дозвіл, потрібна письмова згода сусідів і узгоджена проектна документація.
Якщо ви вирішили нанести на стіну своєї квартири графіті або мурал, фамільний герб або будь-який інший малюнок - це все можливо, тільки при наявності офіційного документа. Щоб отримати його, потрібно отримати письмову згоду всіх мешканців будинку або дозвіл міськради.
Утеплення стін
Зовнішня частина багатоквартирного будинку, що знаходиться на рівні квартири власника, не належить йому особисто. Зовнішнє утеплення стін відноситься до самовільної дії, яка караються відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку», прийнятому 14 травня 2015 року.
Рішення про необхідність і своєчасність теплоізоляції зовнішніх стін будівлі приймається на загальних зборах мешканців.
Кондиціонери
Установка кондиціонера прирівнюється до реконструкції фасаду, відповідно на неї необхідний дозвіл. Щоб отримати його, потрібна письмова згода сусідів, дозвіл міськадміністрації і узгоджена проектна документація. На будинках - пам'ятках архітектури кондиціонери можна вішати на ту частину будівлі, яка виходить у двір. Якщо дозволу немає, то установка кондиціонера вважається незаконною. Людину, яка повісила його, можуть оштрафувати на 340-1 300 гривень, якщо ж кондиціонер належить юридичній особі - на 850-1 700 гривень.
Графіті
Наносити графіті на фасади будівель можна теж тільки при наявності дозволу. Щоб отримати його, потрібно взяти письмовий дозвіл у всіх мешканців будинку чи дозвіл міськадміністрації. На це може піти від двох місяців до декількох років (учасники стріт-арт групи Interesni Kazki отримували дозвіл на розпис житлового будинку в Києві не один рік. - прим. ред.) Вуличних художників, у яких немає дозволу, можуть звинуватити в хуліганстві або порушення правил благоустрою. За це передбачено штраф. Зараз в Адміністративному кодексі немає окремої статті, що стосується графіті, але народні депутати пропонують ввести закон, згідно з яким штрафи за несанкціоноване вуличне мистецтво становитимуть від 5 000 до 8 500 гривень.
Реклама
Правила розміщення реклами на фасадах комунальних та відомчих будинків однакові, платити потрібно за кожен займаний квадратний метр, згідно з договором. Якщо рекламну конструкцію хочуть повісити на багатоквартирному будинку, то укладати договір можна тільки за згодою всіх мешканців. Договір укладається на 5 років, виняток - установка тимчасових рекламних конструкцій, наприклад банерів. В кінці кожного року договір необхідно продовжувати. В середньому на узгодження з усіма службами йде 3-4 місяці. Вартість розміщення реклами залежить від району і від того, знаходиться будівля в комунальній власності або в приватній (ЖБК). Процес узгодження і розміщення реклами на будівлях - пам'ятках архітектури займає більше часу і обходиться дорожче.
Вивіски
Для того, щоб повісити вивіску, отримувати дозвіл не потрібен. Але вішати її можна тільки біля входу в приміщення, розташовуватися вона повинна не вище перекриттів першого поверху і мати розмір не більше 3 квадратних метрів. На вивісці має бути найменування юридичної особи або вид його діяльності.
Прапори, агітаційні банери
Різні банери на балконах можна вішати, отримавши дозволу сусідів або власників будинку, а також дозвіл міськадміністрації, так як балкон - це частина фасаду. В межах своєї квартири і на вікнах з внутрішньої сторони городяни можуть вішати все що завгодно.