Світліші/темніші відтінки кольору "перський синій" та значення їх кодів HEX |
Люди асоціюють синій колір з різними поняттями та відчуттями: з небом, водою, глибиною океану чи свободою. Незважаючи на різницю сприйняттів, більшість людей сходяться в одному – любові до синього кольору.
Психологія синього кольору пов’язана з ефектами, які цей колір справляє на людину. Синій - це колір, який передає безпеку, спокій, захист та здоров’я.
Блакитний колір передає впевненість і спокій. Це дуже популярний колір, коли справа доходить до використання його в певних областях або продуктах. Наприклад, ювелірна або навіть міліцейська форма.
Як показують дослідження, у оточеної синім кольором людини змінюється
сприйняття часу – він ніби сповільнюється, стає більш плавним та
тягучим. Такий ефект виходить через те, що синій колір заспокійливо
впливає на психіку – знижує тривогу, утихомирює, знімає напругу,
розслаблює. Як правило, синій вибирають люди, які прагнуть порядку та
стабільності. Разом з тим цей колір дає відчуття простору, повітря,
свободи.
Синій - основний колір. В результаті поєднання цього з іншими можуть виникнути інші типи тонів. У блакитному ми знаходимо різні, наприклад, блакитний, глибокий, ясний або імперський.
Існують різні відтінки, і це залежить від ефекту, який ви хочете досягти на людині, використовується той чи інший тон. Застосування синього зазвичай призначене для забезпечення стабільності, і реклама враховує це при його використанні.
Це колір, який часто з’являється в рекламі та на підприємствах, які хочуть передати почуття довіри, захищеності чи навіть здоров’я.
Просто подивіться, наскільки різним може бути синій колір:
Кобальт - колір стилю хай-тек. Інтенсивний,
потужний, динамічний і ніби наелектризований відтінок. Кобальт дає відчуття насиченого життя, дзвінкості та сили. Блакитний – морський колір. Це неймовірно стильний крутий відтінок, що дає відчуття свіжості, прохолоди та чистоти.
Аквамарин – колір вірності у США та жалоби у Китаї. Це колір неба, нескінченної висоти та спокою. Дарує відчуття свободи, прохолоди, легкості, чистоти та умиротворення.
Бірюзовий – колір чистоти, гармонії та душевної рівноваги. Гарний незвичайний відтінок – живий, насичений, смачний. Використовується досить рідко, тому чудово підходить для самовираження.
Насичений синій – технологічний та досить складний колір. Цей відтінок дає відчуття стабільності, довіри, професіоналізму, гідності та інтелігентності. Ідеально підходить як корпоративний колір.
Петроль – незвичайний колір. Це таємничий відтінок із присмаком
загадковості та містичності. Трохи приглушений колір, що дає відчуття
вишуканості, унікальності, елітарності.
Що являє собою синій колір?
Синій колір в основному представляє наступне:
- Впевненість: Це одна з головних емоцій, яку породжує цей колір. З цієї причини його використовують у таких сферах, як безпека чи політика. Багато політиків обирають цей колір в своєму одязі, а з точки зору безпеки, міліція має свій одяг переважно синього кольору.
- Спокій: Синє море є синонімом миру та спокою. Якщо ми візуалізуємо зображення з природним фоном, в якому переважає синій колір, позначається відчуття спокою.
- Вірність: Інша річ, яку передає цей колір, - це вірність. Почуття чесності та прихильності зазвичай представляється за допомогою цієї тональності.
- Наука: Інтелект, інновації та наукові досягнення також представлені і пов’язані із синім кольором. Наприклад, багато компаній використовують цей колір у своєму логотипі або в рекламному дизайні.
- Меланхолія: Темніший синій тон, як правило, пов’язаний з цим емоційним станом. Теплі кольори передають енергію, радість і темніші кольори, смуток або депресію, як це було б у цьому випадку.
- Чоловіча стать: Синій колір представляє чоловічу стать. Це те, що набуло широкого поширення та стало суспільно визнаним на хвилі ХХ століття. Символ, який визначає, чи це дитина, представлений синім тоном.
- Спокій: Духовність, розслабленість або душевний спокій асоціюються з цим кольором. Багато центрів, що пропонують супутні послуги, використовують цей колір для оформлення своїх кімнат. Наприклад, місця медитації або релаксації.
Приклади психології синього кольору
Ось декілька репрезентативних прикладів його використання:
- Він використовується як символ чоловічого роду.
- Компанії та бренди інноваційного та технологічного характеру використовують його у своїх проектах. Наприклад, Facebook.
- У виступах чи політичних конвенціях це широко використовуваний колір, особливо в тому, що стосується одягу політичних представників. Мета полягає в тому, щоб передати впевненість не лише своїми словами, а й зміцнити свій образ, використовуючи цей колір.
Значення синього кольору в давнину
Символізм синього кольору почав проявлятися вже в глибокій старовині. В Єгипті цей колір мав особливе значення. Жертвопринесення і дари богам зображувалися у відтінках синього. Цей же колір використовували для зображення перук богів, фараонів, цариць, щоб підкреслити їх вища, божественне походження. Під час різних церемоній одягали сині перуки.
У стародавніх майя синій був кольором жертвоприношень. Предмети з дерева та кераміки, настінні фрески, ароматичні смоли, все, що було пов’язано з ритуальними жертвоприношеннями, розписувалося і покривалося синіми фарбами. Оскільки майя приносили в жертву навіть людей, приречених, перед смертю, розфарбовували синьою фарбою.
У християнській традиції синява символізує вічність божественної сили і найбільші таїнства. У той же час, у багатьох слов’янських народів синій був кольором смутку і туги, асоціювався з демонічним світом. У старовинних народних переказах згадуються сині і чорні біси.
У багатьох народів світу синій символізує небо, вічність, постійність, вірність. Його вважають кольором стабільності, умиротворення, глибоких роздумів. В геральдиці синій колір використовується для позначення цнотливості, чесності, доброї слави і вірності.
Жителі сходу вірять у те, що синій колір відлякує злих духів, захищає від негативного впливу, пристріту і псування.
Подвійність синього
Значення синього кольору має як позитивний так і негативний аспект:
- позитивне значення синяви: духовність, мудрість, терпіння, істина, спокій і умиротворення; цей колір надихає на великі звершення, очищає душу, з синім кольором пов’язана інтуїція і тяга до вищих знань;
- негативні прояви синіх відтінків: слабкість, емоційна холодність і неврівноваженість, злопам’ятство, самовдоволення; синій колір може призвести до втрати почуття реальності, наркотичною залежностями, депресивних станів.
Синій колір в психології
Характер
Як правило, у певний момент часу людина воліє один, рідше два або три кольори, які переважають в його оточенні, атмосфері, одязі і т. д. З часом колірні уподобання можуть змінюватися. Але в будь-якому випадку, ваш улюблений колір може багато розповісти про особливості вашого характеру та емоційного стану.Психологи для цих цілей використовують різні колірні тести. Найбільш достовірний з них – колірний тест Люшера, згідно з яким синій колір символізує спокій і задоволеність.
Основні характеристики синього кольору з точки зору психології:
- впевненість у собі, рішучість цілеспрямованість, дипломатичний підхід для вирішення конфліктів;
- непохитність, внутрішній стрижень, якості найбільш характерні для бізнесменів, людей, що володіють аналітичним складом розуму;
- перфекціонізм, схильність все ідеалізувати, притаманне філософам, письменникам, творчим особистостям;
- сила духу, вольові лідерські якості проявляються у політиків, ораторів;
- організованість і відповідальність – сині тони підсвідомо допомагають людині концентруватися на важливих цілях, структурувати отриману інформацію;
- синій колір в психології людини говорить про схильність до інтуїтивного прийняття рішень, спокої і умінні знаходити розумні компроміси;
- у психології відносин синій колір означає вірність, стабільність, почуття обов’язку, відданість традиціям. Характер
Синій відтінок неба, спокою, релаксації. Якщо подобається синій колір, то це може означати, що людині властива скромність, меланхолійність, йому дуже важливо відчувати впевненість у собі, а так само прихильність оточуючих людей. Вибір такого кольору говорить про бажання спокою і стабільності. Найбільша потреба в цьому кольорі проявляється в періоди, коли людина хвора, або ображений, при перевтомі.
Якщо ж людина не сприймає синій колір – це може бути проявом прагнення змін і постійного руху, відмова від рутинності і монотонності життя, небажання брати на себе відповідальність і приймати серйозні рішення. Такі люди часто мріють про легких грошах і славі.
Колір і працездатність. Психологія синього кольору в дії
Незважаючи на те, що колірне сприйняття у кожної людини суто індивідуально, вчені роблять активні спроби вплинути на психологічний стан людини в комерційних і побутових цілях, у рекламі, одязі, інтер’єрі.
Так, переважання певного кольору, або їх поєднань, в оформленні офісних та житлових приміщень, створює особливу эмоциональною атмосферу. Не всі бізнесмени знають про те, що колірна гамма інтер’єру може надавати помітний вплив не тільки на працездатність співробітників компанії, але і відбитися на результатах ділових переговорів.
- у приміщеннях для переговорів рекомендується використовувати світлі блакитні тони, оскільки вони сприяють встановленню дружніх взаємин, порозуміння, кращому засвоєнню інформації;
- велика кількість синяви в приміщенні, навпаки, знижує працездатність, може викликати депресивні стани і небажання працювати у співробітників;
- споглядання насиченого синього кольору уповільнює серцебиття, стабілізує кров’яний тиск, заспокоює нервову напругу, однак у великих кількостях синій викликає відчуття пригніченості;
- природні камені насичених синіх тонів (сапфір, топаз, лазурит) – допомагають впоратися зі стресом і захищають від непотрібних переживань, рятують у невизначеності;
- методика зняття стресу: налийте води і поставте його перед собою на аркуш синього паперу; влаштуйтеся зручніше і протягом 10 хвилин просто дивіться на «синю» воду; після цього воду потрібно не поспішаючи випити, таким чином, «заряджена синя вода» надає благотворний вплив на наше підсвідоме.
Синій колір в одязі
Якщо у вашому гардеробі переважає одяг у відтінках синього – ви досить розумні і незалежні, часто відчуваєте потребу в душевній теплоті та уваги. Вас відрізняє терпіння, витримка, стриманість в емоціях.Психологи рекомендують використовувати синій колір в одязі тим людям, які схильні до частих змін настрою, і непостійності. Синій колір допомагає зосередитися на важливих питаннях, налаштується на прийняття рішень.
Ті, хто вибирає для свого гардеробу блакитні і волошкові відтінки — мрійники і романтики, вони вірять у справжню любов, і в усьому намагаються проявити себе і бути поміченим оточуючими. Одяг блакитного кольору випромінює свіжість і прохолоду і ідеально підходить для спекотного літа.
Якщо ви віддаєте перевагу носити джинси, знайте, що джинсовий одяг справляє враження благородства і якості.
Так само іміджмейкери радять як бізнес-леді так і бізнесменам частіше одягати костюм темно-синього кольору. Він не тільки стрункішою фігуру, але підкреслює вашу надійність, як ділового партнера.
Відтінки синього тону в психології
Психологія вивчає не тільки вплив основних кольорів на психологічний стан людини, але і їх відтінків. Відтінки основних кольорів також впливають на людське сприйняття і часто використовуються в методиках НЛП як додатковий стимул. Основні відтінки синього та їх значення:
Блакитний
Дивлячись на нього практично неможливо сконцентрувати свою увагу на певному об’єкті; колір мрій, безтурботності, миру і спокою; колір безтурботності, наївності і чистоти; заспокоює, вселяє надію у світле майбутнє.
Індиго (глибокий синій колір)
Може призвести до пригнобленого і апатичному станом, викликає смуток, тугу, меланхолію, глибоке занурення у свій внутрішній простір.
Синьо – зелений (бірюзовий, колір морської хвилі)
Викликає почуття впевненості у собі, цілеспрямованості і власної значущості; цей колір особливо сильно впливає на психіку, тому його вибирають люди, які прагнуть керувати своїми емоціями, вони хочуть визнання і підтримки від оточуючих; цей колір дійсно допомагає реалізувати свої цілі, досягти бажаного.