04.08.20

За якими законами працює наша пам'ять – пояснює професор геронтології

Одна з найактуальніших проблем похилого віку – втрата пам'яті. Чи можна зберегти її надовго і як запобігти зниженню активності мозку? Про це розповідає керівник відділу вікової фізіології та патології нервової системи Інституту геронтології АМН України, доктор медичних наук, професор Наталія Юріївна Бачинська.


– Наталіє Юріївно, що є найголовнішою умовою здорового старіння, відсутності проблем з пам'яттю?
– Без сумнівів, це розумові навантаження. Якщо порівнювати статистику щодо працівників розумової і фізичної праці, то доведено, що у людей, які працюють в інтелектуальній сфері, деменції (зокрема, хвороба Альцгеймера) розвиваються на 2–3 роки пізніше. І в цьому контексті працює цілий комплекс пов'язаних між собою чинників.

– Що насамперед сприяє виникненню проблем із пам'яттю?
– Однією з головних причин порушення пам'яті є вік. Поряд з найбільш поширеними вікозалежними захворюваннями, що впливають на функцію пам'яті, скажімо, хвороба Альцгеймера, а також хронічні та гострі порушення мозкового кровообігу, до погіршення пам'яті може призводити ціла низка інших патологічних станів:
· захворювання центральної нервової системи;
· метаболічні, системні захворювання (наприклад, гіпотиреоз, дефіцит вітаміну В12, гіпертонічна хвороба, тяжкі захворювання серцево-судинної і дихальної систем тощо);
· тривалий вплив, наприклад, алкоголю, наркотиків;
· інтоксикація промисловими отрутами, отруєння лікарськими засобами;
· депресія.
Але частіше мова йде про комбінований тип порушень. Важливо враховувати генетичний чинник, загальний стан здоров'я, гормональне тло, особливості нервової системи, рівень виховання, характер роботи і раціон харчування.

Читайте також: Ученые выяснили, как именно мозг запоминает последовательность событий

– Якщо людина розуміє, що у неї або у когось із близьких проявляється проблема з пам'яттю, які перші кроки треба зробити?
– Проблема з пам'яттю може бути симптомом неврологічного, ендокринного або будь-якого іншого захворювання. Тактика лікування залежатиме від поставленого діагнозу. Тому перший крок – звернутися до фахівця, який призначить необхідне обстеження (неврологічний огляд, нейропсихологічні тести, МРТ або КТ, лабораторні показники).

– Як поводитися з близькими, у яких проблеми з пам'яттю підтверджені дослідженнями, призначений курс терапії?
– Рідні або опікуни хворої людини повинні виконувати всі рекомендації лікаря з лікування, харчування та догляду. В жодному разі не слід змінювати звички хворої людини. Якщо раніше вона звикла ходити в діловому одязі та носити костюм або елегантне плаття вдома – потрібно це підтримувати.
Рідні мають розуміти, що з часом стан хворого буде погіршуватися, тому потрібно намагатися максимально зберегти зв'язок і відносини з ним. Хворі часто залишаються дуже приємними людьми, але при цьому беззахисними як діти – людина стає безпорадною в побуті. І, звісно ж, рідним і опікунам важливо пам'ятати про себе. Адже люди, які доглядають хворих, піддаються серйозному стресу. І без відновлювальної психологічної роботи над своїм станом, без регулярного відпочинку можуть «вигоріти».

– Згідно з деякими останніми дослідженнями, шлюб здатен запобігти деменції.
– Це дійсно так. І підтверджується новим дослідженням Університету штату Мічиган: у розлучених людей приблизно удвічі вище ймовірність розвитку деменції, при цьому розлучені чоловіки перебувають у більш несприятливому становищі, ніж жінки. Отже, деменція і сімейний стан можуть бути пов'язані.
У одному з перших досліджень такого роду професор соціології Хуей Лю проаналізував чотири групи людей, які не перебувають у шлюбі: розлучені; ті, хто овдовів; ті, хто ніколи не брав шлюбу, співмешканці. Серед них розлучені мали найвищий ризик розвитку недоумства. На думку дослідників, сімейний стан – важливий, але недооцінений соціальний ризик або ж захисний чинник для недоумства.

– Що кажуть свіжі дослідження на цю тему в Україні та світі?
– Велику увагу сьогодні приділяють вивченню генетичних чинників, а також розробці нових підходів до лікування когнітивних порушень. Особливе місце займають нефармакологічні методи, що підтримують когнітивні функції і поліпшують здатність виконувати повсякденну діяльність. Їх також використовують з метою зменшення таких симптомів, як депресія, апатія, порушення сну, збудження і агресія.
Мета-аналіз і систематичні огляди [2019 Alzheimer's disease facts and figures] нефармакологічних методів лікування, протестованих у рандомізованих контрольованих дослідженнях (в яких учасникам випадковим чином призначають або не призначають відповідну терапію), показали, що фізична активність (аеробні вправи і комбінація аеробних і неаеробних вправ) і когнітивна стимуляція уповільнюють швидкість зниження когнітивних здібностей у людей з хворобою Альцгеймера.
У ДУ «НДІ геронтології НАМН України» проводять комплексне дослідження і лікування хворих з різним рівнем когнітивних порушень. Розробляють і вивчають підходи до когнітивної реабілітації пацієнтів, що дозволить оцінити індивідуальні особливості можливості поліпшення або стабілізації когнітивного стану в залежності від стадії захворювання, етіологічних чинників, віку хворих. Порівняльний аналіз ефективності медикаментозного лікування і комплексного медикаментозного лікування із застосуванням когнітивної реабілітації дасть змогу оцінити роль кожного з цих підходів у веденні хворих з нейрокогнітивними розладами.

 КОРИСНО  ДЛЯ  ПАМ'ЯТІ             

Рекомендації керівника відділу вікової фізіології та патології нервової системи Інституту геронтології АМН України, доктора медичних наук, професора Наталії Юріївни Бачинської.

· Регулярні та тривалі піші прогулянки на свіжому повітрі.

· Повноцінний сон, не менше семи-восьми годин.

· Регулярно спілкуватися, не залишатися надовго на самоті. Для людини, як істоти соціальної, спілкування з людьми так само важливе, як і періодичні інтелектуальні вправи.

· Здорове харчування, по суті, – це середземноморська дієта. Акцент на овочі та фрукти (особливо корисні банани, цитрусові, а також горіхи) і на морську рибу, багату на жирні кислоти омега-3, вітамін В12 і фолієву кислоту.

· Тренування пам'яті: щодня вчити нові вірші (чотиривірш)/десять іншомовних слів/пісні. Останнє стимулює не тільки пам'ять, а й мовні функції.

· Регулярно розгадувати кросворди/судоку.

· Відмовитися від куріння і зловживання алкоголем.

· Уміння забувати – це така ж необхідна навичка, як і запам'ятовування. Позбавлення від небажаних спогадів і пов'язаних з ними емоцій може бути дуже важким завданням, але ця навичка розвивається.

· Позитивно впливає на діяльність мозку кава. Корисно пити її регулярно, але не зловживати: надлишок кофеїну може призвести до підвищення артеріального тиску, почастішання пульсу.

* * *

10 простих правил, які допоможуть покращити пам’ять


Через постійну зайнятість, перенасичення інформацією та допомогу смарт-гаджетів страждає наша пам’ять. Ви починаєте забувати зовсім буденні речі: купити хліба, зробити звіт чи ім’я нового друга вашої дитини. Аби бути в тонусі, пам’ять потрібно постійно тренувати як і інші м’язи вашого тіла. Наведемо прості та незвичні правила, що допоможуть «підкачати» вашу здатність запам’ятовувати та згадувати потрібні речі.

Корисні подорожі

Подорожі допоможуть вам не лише отримати нові враження та перезарядитися, а й стануть корисним тренажером для пам’яті. Гуляйте незнайомими вулицями міста без навігатора: запам’ятовуйте дорогу, звертайте увагу на цікаві деталі тощо. Робіть покупки без перекладача – це допоможе активізувати ваш мозок і «дістати» з нього навіть базові знання іноземної мови зі школи. Якщо подорожувати ви поки не плануєте, то можна краще дослідити власне місто. Відправляйтеся туди, де ще не були, і повертайтеся додому незнайомим шляхом.

Шкільні завдання

Поставте собі за мету кожного дня вивчати хоча б декілька рядків віршів. Це можуть бути приклади сучасної поезії, жартівливі рядки або улюблені вірші зі шкільної програми – все, що душа забажає. Гарною практикою також будуть перекази прочитаних статей чи невеликі рецензії на книги. Але це вже потребує трохи більше часу.

Вмикайте уяву

Для того, щоб запам’ятати щось, ми звикли використовувати метод багаторазового повторення. Але не менше ефективним буде візуалізація інформації. Застосуйте асоціації та запам’ятайте, наприклад, новий пароль на комп’ютері у вигляді відповідних картинок.

Кросворди та шахи

Ці, здавалося б, дідівські захоплення можуть вам бути кориснішими, ніж ви думаєте. Під час розгадування кросвордів ви напружуєте мозок і добуваєте звідти потрібну інформацію. Гра у шахи допомагає активізувати одразу дві півкулі мозку, розвинути логічне мислення та неабияк тренує пам’ять. Шахами радять зацікавитися якомога раніше. Тому гарною ідеєю буде влаштувати вечірні партії у шахи разом з дітьми. Таким чином ви не лише будете тренувати власну пам’ять, а й допоможете з цим дитині.

Пазли

Ще одна вправа, яка буде корисна як для дорослих, так і для дітей – пазли. Невеличкі частинки, які вам потрібно скласти у цілу картину, допомагають розвивати логічне мислення та пам’ять: ви спочатку запам’ятовуєте усі складові, а потім і картину в цілому. Таку ж саму користь вам можуть принести конструктори та головоломки.

Спостереження

Не менш ефективним для тренування пам’яті є спостереження. Чим більше об’єктів для слідкування ви собі оберете – тим корисніше для вас. Порахуйте, скільки сходинок веде до вашої роботи, запам’ятовуйте предмети на дотик, поспостерігайте за людьми, які заходять до громадського транспорту: їх можна порахувати, розділити на категорії, визначити, яка кольорова гама переважає у їхньому одязі тощо. Також можете обрати для себе марку та колір машини і порахувати, скільки разів за день ви зустрінете її на своєму шляху.

Виходьте із зони комфорту

Найкращий спосіб змусити мозок працювати на повну – вийти з комфортної зони. Беріть участь у різноманітних челенджах, які змусять вас виконувати незвичні для вашої особистості завдання. Хорошим тренуванням пам’яті стане вивчення іноземної мови або опанування музичного інструменту.

Розвиток візуальної і просторової пам’яті

Намагайтеся запам’ятати обсяги, відстані і розміри. Спробуйте подумки скласти планування приміщення, в якому знаходитеся з усіма розмірами. Визначте, яка відстань від вашого дому до роботи, найближчого супермаркету, кінотеатру тощо. Такі прості правила допоможуть вам тренувати візуальну та просторову пам’ять.

Комунікація

Постійне реальне спілкування – це активна мозкова діяльність. Адже комунікація концентрує увагу та активізує пам’ять. Також розмови з різними людьми можуть посилювати можливості вашого мозку. Тому замість листувань у месенджерах зустріньтеся з друзями реально – це принесе не лише задоволення, а й користь.

Здоров’я

Пам’ятайте, що мозок так само як і тіло потребує здорового способу життя. Збалансоване харчування, фізична активність та здоровий сон допоможуть тримати ваш розум у тонусі. На роботу вашого мозку також впливає його кровопостачання. Тому важливо слідкувати за поставою: якщо судини шиї перетиснуті – мозок голодує.

Читайте також