Щороку в Україні відзначається День пам’яті жертв голодоморів. Нині цей день припадає на 28 листопада. Це нагода згадати історію, вшанувати тих, чиє життя було зруйноване або знищене у ті страшні часи сталінського режиму. Українці ніколи не були байдужі до цієї трагедії. У сучасному світі про масові вбивства шляхом штучно створеного голоду вже не бояться говорити, та все ж Голодомор 1932-1933 років деякі країни не поспішають визнавати Геноцидом українського народу. Щоб розуміти, через що пройшли наші предки і відчути яку складну історію переживала Україна, ми зібрали 10 фактів про штучний голод в Україні.
- Штучний голод забрав життя 3 млн 943 тис. українців. Це останні дані Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України.
- Половина жертв була у віці від 6 місяців до 17 років.
- З тодішніх семи областей України найбільше постраждали Київська та Харківська, де померли понад 1 млн осіб. Найменше жертв було в Чернігівській та Донецькій областях.
- Доведені до відчаю селяни їли тіла своїх чи сусідських померлих дітей. За деякими даними, за канібалізм під час Голодомору засудили понад 2,5 тис. людей.
- Під час голоду тоталітарна влада не лише не припинила примусове відбирання їжі, а й відхилила допомогу з-за кордону та забороняла мешканцям сіл виїжджати в інші регіони СРСР.
- Голод став зброєю масового біологічного знищення українців. Він на довгі
десятиліття порушив природний генетичний фонд, призвів до
морально-психологічних змін у свідомості нації. Наслідком злочину
геноциду стало руйнування традиційного українського устрою життя.
- У пресі перша згадка про голод в СРСР з’явилася у грудні 1933 року. В газеті Manchester Guardian вийшли три статті британського журналіста Маґеріджа. Він розповів, що в Україні люди помирають від голоду. Після цього радянська влада заборонила іноземним журналістам їздити в ці регіони.
- На рівні офіційного партійного керівництва слово Голодомор вперше прозвучало в грудні 1987 року. Перший секретар ЦК КПРС Володимир Шербицький на урочистостях з нагоди 70-ліття УРСР визнав факт голоду.
- ЦК Компартії України у 1990 році дозволив публікацію книги Голод 1932-1933 рр. в Україні: очима істориків, мовою документів.
- У 2006-му СБУ розсекретила понад п’ять тисяч сторінок державних архівів про Голодомор.
- Автор терміну геноцид, польський та американський юрист Рафаель Лемкін у 1953 році першим із фахівців міжнародного права визначив винищення української нації сталінським режимом як геноцид.
- Верховна Рада лише у 2006 році офіційно визнала Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу.
- Під час президентства Януковича цей термін, як і “Голодомор” просто прибрали із підручників історії.
- Парламентська асамблея Ради Європи у 2010 році відмовилася визнавати голод геноцидом українців, проте визнала сталінський режим винним у масовому голоді в СРСР.
- 23 країни світу офіційно визнали факт геноциду українців у 1932-1933 роках.